Na Slovensku nepracuje a nevzdeláva sa každý ôsmy mladý človek, ženy sú na tom horšie

505280_muz 676x451.jpg

6.6.2023 (SITA.sk) – Podiel mladých ľudí vo veku od 15 do 29 rokov, ktorí nepracujú a ani sa nevzdelávajú, presiahol na Slovensku v minulom roku 12 %.

Ako pokračoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák, vo všeobecnosti však najväčšiu skupinu zvyčajne tvoria mladí nezamestnaní.

„A hoci sme blízko európskeho priemeru a niektoré európske krajiny zažívajú tento problém oveľa vypuklejší, spokojní byť nemôžeme, keďže táto perióda života môže mať dlhotrvajúci a zásadný vplyv na životy mladých,“ skonštatoval analytik.

Môže to mať následky do budúcnosti

Z ekonomického hľadiska majú mladí nezamestnaní a nevzdelávajúci sa ľudia väčšiu pravdepodobnosť nezamestnanosti aj v budúcnosti, a to dokonca aj v horizonte piatich či desiatich rokov.

Ak si aj prácu nájdu, častokrát ide o nízko kvalifikované pozície, čo zároveň ničí aj ich vyhliadky na ďalší rast miezd.

Podiel mladých poklesol

Podiel mladých ľudí, ktorí nepracujú a ani sa nezúčastňujú vzdelávania v akejkoľvek forme, v minulom roku na Slovensku poklesol o necelé dva percentuálne body.

Situácia je podľa analytika vypuklejšia najmä u mladých žien, kde sa týka asi štrnástich percent z nich, u mladých mužov ide o necelých jedenásť percent.

Viac k témam: Analytik, Mladí ľudia, nevzdelanosť, nezamestanosť
Zdroj: SITA.sk – Na Slovensku nepracuje a nevzdeláva sa každý ôsmy mladý človek, ženy sú na tom horšie © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júna 2023