Na skrátený úväzok pracuje len päť percent Slovákov, dôvodom je legislatíva aj ekonomický rast

421674_pohovor 676x451.jpg

16.8.2019 (Webnoviny.sk) – Len päť percent ľudí na Slovensku pracovalo vlani na skrátený pracovný úväzok. Upozornila na to analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková. V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie ide podľa nej o jeden z najnižších podielov v rámci pracujúcej populácie.

Počet pracujúcich Slovákov na skrátený pracovný úväzok sa pritom stále znižuje. „Dôvodom je v prípade Slovenska menej pružný Zákonník práce, ale aj dobrý ekonomický rast, ktorý umožňuje firmám uprednostňovať zamestnanie na plný úväzok,“ tvrdí analytička v tlačovej správe.

Problém v legislatíve

Najmä počas krízových rokov bolo podľa Buchlákovej viac Slovákov zamestnaných na skrátený pracovný úväzok, nakoľko firmy si nemohli dovoliť naberať nové pracovné sily na plný pracovný čas.

Situácia sa však zmenila. Vďaka dobrému ekonomickému rastu sa znížila nezamestnanosť na rekordné úrovne. Firmy majú skôr teraz problém nájsť kvalitných pracovníkov na plný úväzok,“ povedala analytička Slovenskej sporiteľne.

Skrátený pracovný úväzok je napríklad v západnej Európe veľmi obľúbenou formou flexibilných pracovných pomerov. „V zahraničí je to vhodná forma pre viaceré znevýhodnené skupiny na trhu práce, najmä pre matky malých detí alebo ľudí starajúcich sa o príbuzných, ktorí sú odkázaní na opateru. Problém je v prípade Slovenska aj v legislatíve. Nemáme tak pružný pracovný trh ako napríklad Holandsko, kde takto pracuje až 47 % ľudí,“ uviedla Buchláková.

Pracujúci študenti

V Holandsku takto podľa analytičky pracuje aj veľa mladých ľudí, ktorí majú čiastočný pracovný úväzok počas školy, ale aj starší ľudia, ktorí plánujú odchod do starobného dôchodku.

Podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat je v priemere 19 % Európanov vo veku 20 až 64 rokov zamestnaných na čiastočný pracovný úväzok.

V roku 2005 to bolo 17 %, tento podiel vzrástol v roku 2010 na 18 % a v roku 2012 dosiahol spomínanú úroveň 19 %, ktorú si drží doteraz.

Materské povinnosti žien

Vysoký podiel pracujúcich na čiastočný pracovný úväzok majú aj v susednom Rakúsku (28 %) či Nemecku (27 %).

Najnižší podiel je práve na Slovensku a Chorvátsku (obe 5 %), Maďarsku (4 %) a Bulharsku (2 %). Nad priemerom únie v počte pracovníkov na čiastočný pracovný úväzok je aj Belgicko (24 %), Veľká Británia (23 %) či Švédsko a Dánsko (obe 21 %).

V rámci V4 zamestnávame viac pracovníkov na čiastočný pracovný úväzok ako Maďarsko. Ostatné krajiny sú v tomto prípade mierne pred nami. Zaujímavosťou je, že celkovo v únii pracuje takto viac žien ako mužov. Súvisí to práve s materskými povinnosťami žien, ktoré svoj pracovný režim viac podriaďujú potrebám rodiny,“ doplnila Buchláková.

Viac k témam: skrátený pracovný úväzok, zamestnanci
Zdroj: Webnoviny.sk – Na skrátený úväzok pracuje len päť percent Slovákov, dôvodom je legislatíva aj ekonomický rast © SITA Všetky práva vyhradené.

16. augusta 2019