Na protest v Košiciach prišlo do 500 štrajkujúcich učiteľov

Učiteľom už len sľuby nestačia a odmietajú tvrdenia, že do volieb sa už nič nedá urobiť.KOŠICE 28. januára (WebNoviny.sk) – Na protestnom zhromaždení v Košiciach sa dnes pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici zišlo podľa organizátorov do 500 štrajkujúcich učiteľov a ich podporovateľov. Protestovať prišli nielen z Košíc a okolia, ale aj učitelia z Michaloviec, Levoče, Spišskej Novej Vsi a ďalších škôl východného Slovenska. V zhromaždení sa objavili heslá Nedáme so sebou zametať, Investícia do detí – investícia do budúcnosti, v rukách protestujúcich nechýbali zvonce, rapkáče a píšťalky.

Učitelia štrajkujú za tri požiadavky. Požadujú zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur a o 90 eur od roku 2017. Učitelia tiež chcú, aby do školstva prišlo o 400 miliónov eur viac, čím by sa vyrovnali existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl. Okrem toho požadujú zrušiť sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a vrátiť možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Obrazom: Štrajk učiteľov

Učitelia sú odhodlaní štrajkovať aj mesiac, ak bude treba. Konkrétny počet škôl a štrajkujúcich učiteľov v Košickom kraji Juraj Kolesár z Iniciatívy košických učiteľov, neuviedol s tým, že tie čísla sa každý deň menia. Očakáva, že počet štrajkujúcich škôl a učiteľov sa ešte zvýši.

K prítomným sa ako prvý prihovoril jeden z iniciátorov štrajku Branislav Kočan. Povedal, že učiteľom už len sľuby nestačia a odmietajú tvrdenia, že do volieb sa už nič nedá urobiť. Na brífingu novinárom povedal, že chcú rokovať s ministrom o svojich požiadavkách, no ten ich na rokovanie nepozval.

Odporúčame:

Zastrašovanie učiteľov je neprípustné, vyhlásil Andrej Kiska

Video: Veselý Španiel je späť, komentuje štrajk učiteľov

Obrazom: Učitelia opäť vyšli do ulíc, podporili ich stovky ľudí

Štrajk: Ministerstvo tvrdí, že zatvorených škôl ubúda

Fico: Vo verejnej správe rástli najviac platy učiteľom

Štrajk: Učitelia sú zastrašovaní, vláde odovzdali pokarhanie

„Mali sme jedno rokovanie. My sme deklarovali dobrú vôľu ďalej rokovať, zatiaľ sme pozvánku nedostali a minulý týždeň deklarovali, že nie,“ povedal Kočan. Na otázku, prečo sami zástupcovia iniciatívy nepožiadajú ministra o stretnutie, nenavrhnú mu termín a miesto stretnutia, odvetil – „viete, ja nepatrím k tým ľuďom, ktorí by chodili niekam bez pozvania a niekomu sa vnucovali“. Podľa neho vyjadrenie ministra, že požiadavky má riešiť až nová vláda „sú len výhovorky, aby sa vyhli splneniu svojich sľubov“.

Podľa neho by ešte táto vláda mala splniť požiadavky štrajkujúcich. „Tento štrajk je svojím spôsobom aj takým mementom, ako to dopadne, keď politici neplnia svoje sľuby,“ povedal Kočan. Učitelia sú odhodlaní pokračovať v štrajku aj napriek tomu, že sa blíži koniec prvého polroka, ako povedal Kočan, žiakom vraj môže výpis polročného hodnotenia dať aj riaditeľ či tajomníčka.

Do štrajku sa zapojilo vyše 10 000 učiteľov z celého Slovenska a Kočan nepredpokladá, že by to malo klesnúť pod túto úroveň.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. januára 2016