Na pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, situáciu zhoršil aj výdatný dážď

401599_dsc0224 676x448.jpg

BRATISLAVA 3. februára (WebNoviny.sk) – Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3 stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. Vplyvom dažďových zrážok v priebehu včerajšej noci a dňa sa snehový profil do 2000 m n.m. premočil a oťažel.

Uvoľnenie lavín už pri malom zaťažení

Nad 2000 m n. m. silný vietor navieva sneh do dosiek a vankúšov na záveterné severné, severovýchodné strany štítov, hrebeňov a žľabov. Nebezpečné sú tak terény vo všetkých výškach, pričom v stredných polohách hrozia lavíny z mokrého snehu a vo vysokých doskové lavíny. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení ( lyžovanie, výstup lyžiara na lyžiach) obzvlášť na strmých svahoch (nad 30°).

Súčasne je možné vo vysokých polohách spôsobiť odtrh aj z veľkej vzdialenosti vplyvom vysokého pnutia v snehovej pokrývke, ktoré vytvoril vietor. Počas dňa očakávame hlavne v stredných polohách výskyt spontánnych lavín stredných až veľkých rozmerov. V priebehu dňa vplyvom ďalších dažďových zrážok a silného vetra je tendencia lavínového nebezpečenstva STÚPAJÚCA, s príchodom noci , ochladenia a zajtrajšieho dňa klesajúca. V priebehu dňa je tendencia lavínového nebezpečenstva stúpajúca, s príchodom noci a zajtrajška klesajúca.

Výdatný dážď premočil sneh

V nedeľu ráno prevládalo v horských oblastiach Slovenska zamračené teplé počasie, teploty dosahovali ráno o 07:00 -3°C v najvyšších polohách po 5°C na podhorí. Na hrebeňoch fúkal silný južný vietor o sile 15-20 m/s (54-72 km/h), v nárazoch až 25 m/s (90 km/h). V najvyšších polohách nad 2000 m n. m. previeva sneh na svahy severovýchodných a severných orientácií. Na takýchto záveterných svahoch sú naviate snehové vankúše a doskový sneh.

Pod 2000 m n.m. výdatný dážď počas včerajšieho dňa premočil sneh, ktorý výrazne navlhol, snehová pokrývka oťažela a hrozia tu spontánne základové lavíny. Borivý sneh taktiež sťažuje pohyb vo vysokohorskom teréne. Horské hrebene a rebrá najvyšších polôh sú často vyfúkané do tvrdého snehového podkladu. V hrebeňových oblastiach sú vytvorené snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne.

Celková výška snehu dosahuje nadpriemerné hodnoty, v stredných polohách je do 180 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 150 – 250 cm. Viac snehu na danú nadmorskú výšku je v severozápadných pohoriach (Malá Fatra, Západné Tatry), najmenej vo východnej časti Nízkych Tatier. Počas noci a zajtrajšieho dňa očakávame príchod studeného sektora, čím snehová pokrývka stvrdne a na jej povrchu sa vytvorí poľadovica, čo zníži lavínové nebezpečenstvo, ale skomplikuje pohyb vo vysokohorskom teréne.

Viac k témam: lavínové nebezpečenstvo, lavíny, sneh, Vysoké Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Na pohoriach platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, situáciu zhoršil aj výdatný dážď © SITA Všetky práva vyhradené.

3. februára 2019