Na ISS dorazila britská komunikačná anténa, na Zem bude prenášať video, hlas aj dáta

435593_space_station 8bed26ca89aa4adcaf9abcad3fb11aba 676x411.jpeg

19.2.2020 (Webnoviny.sk) – Kapsula Cygnus v utorok priviezla na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) náklad, ktorý obsahoval aj britskú komunikačnú anténu.

Columbus Ka-band (COLKa) Terminal z dielne MDA UK je prvým britským „priemyselným príspevkom“ pre ISS a umožní astronautom vysokorýchlostné spojenie s vedcami a rodinou na Zemi.

Zariadenie o niekoľko týždňov nainštalujú zvonka na laboratórium Columbus Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Novinka zaručí Európe väčšiu nezávislosť

„V súčasnosti sprostredkúvajú komunikáciu s Columbusom americké satelity, ktoré prioritne využívajú USA. Vďaka novinke získa Európa určitú nezávislosť,“ povedal pre BBC News zástupca MDA UK David Kenyon.

Libby Jackson z Britskej vesmírnej agentúry pre BBC News uviedla, že nová anténa poteší najmä vedcov.

„Množstvo vedeckých dát, ktoré prichádzajú na Zem, je značne obmedzené. Vedci musia čakať mesiace na všetky fotografie a ďalšie informácie, ktoré prichádzajú na hard diskoch. Je to ako čakanie na diskety, ktoré sme posielali poštou. Vďaka tomuto budú môcť získať vedci všetky dáta v reálnom čase,“ objasnila.

Nové zariadenie má veľkosť chladničky

Nové zariadenie s veľkosťou chladničky bude na Zem prenášať video, hlas aj dáta prostredníctvom satelitov, ktoré sa nachádzajú vyššie ako ISS.

Zamestnanci MDA UK zostavili zariadenie vo vesmírnom areáli v Harwelli, pričom použili súčiastky z Talianska, Kanady, Nórska, Belgicka, Francúzska a Nemecka.

Viac k témam: Cygnus, ISS Medzinárodná vesmírna stanica, vesmírna
Zdroj: Webnoviny.sk – Na ISS dorazila britská komunikačná anténa, na Zem bude prenášať video, hlas aj dáta © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2020