Muž, čo chcel zaútočiť na políciu v Kanade, bol islamista

Útok sa mal odohrať v čase rannej alebo popoludňajšej špičky, a to v najbližších 72 hodinách. Washington 12. augusta (WebNoviny.sk) – Páchateľ útoku na políciu v Kanade bol vojakom Islamského štátu (IS/Dáiš). S odvolaním sa na svoje zdroje to uviedla tlačová agentúra Amak prepojená s Dáišom. Informovala o tom na svojej webovej stránke organizácia SITE, ktorá monitoruje aktivity džihádistických militantov na celom svete.

V správe agentúry Amak sa tiež uvádza, že „vojak Islamského štátu“ Aaron Driver konal v reakcii na výzvu vedenia IS útočiť na terče západných spojencov, ktorí sa podieľajú na vojenských operáciách voči IS.

Kanadská polícia dostala od amerických kolegov tip na muža, ktorý podľa nich pripravoval samovražedný teroristický útok. Podľa FBI muž dospel do finálnej fázy príprav útoku, ktorý chcel spáchať pomocou po domácky vyrobenej nálože. Za pravdepodobný cieľ bolo označené niektoré z mestských centier. Útok sa mal odohrať v čase rannej alebo popoludňajšej špičky, a to v najbližších 72 hodinách.

Odporúčame:

Kanadská polícia zneškodnila potenciálneho teroristu

Driver počas stredajšieho policajného zásahu najskôr odpálil výbušné zariadenie na zadnom sedadle taxíka. Pri explózii utrpel spolu s taxikárom zranenia. Polícia ho následne zastrelila vo chvíli, keď sa chystal odpáliť ďalšie výbušné zariadenie, spresnila Kráľovská kanadská jazdná polícia (RCMP).

Kam Driver smeroval a či to bolo na miesto, kde plánoval uskutočniť svoj útok, nie je nateraz známe. Podľa polície konal sám. Drivera – používajúceho aj meno Harun Abdurahman – zatkli prvýkrát ešte vlani v júni za vyjadrovanie podpory IS na sociálnych sieťach. Na slobode bol podmienečne s nariadeným obmedzením pohybu. Napriek tomu, že pohyb podozrivého úrady monitorovali, nebol pod trvalým dohľadom polície.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. augusta 2016