Múr na hraniciach s Mexikom chce Trump postaviť čo najskôr

Nový americký prezident Donald Trump vyhlásil, že začiatok stavby múru bude financovaný z peňazí amerických daňových poplatníkov a od Mexika chce vymôcť spätné preplatenie nákladov.WASHINGTON 25. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump podpísal v stredu dva výnosy týkajúce sa výstavby bezpečnostného múru na hranici USA s Mexikom a nelegálnej imigrácie.

Trump týmto krokom splnil jeden z hlavných sľubov, ktoré dal ešte počas svojej predvolebnej kampane. Dekréty podpísal na ceremónii na ministerstve vnútornej bezpečnosti.

Rozšíria zadržiavacie priestory
Prvý z utorok podpísaných prezidentských výnosov umožní výstavbu „veľkej fyzickej bariéry na južných hraniciach“, povedal v utorok ešte pred podpisovaním na tlačovom brífingu v Bielom dome prezidentov hovorca Sean Spicer. Toto nariadenie počíta tiež s posilnením financovania agentov pohraničnej stráže, rozšírením zadržiavacích priestorov pre ilegálnych migrantov a zaisťuje deportácie osôb.

Druhý výnos sa týka orgánov činných v trestnom konaní zasahujúcich v prípade neoprávnených migrantov. Nariadením sa končí financovanie z federálneho rozpočtu pre tzv. azylové mestá alebo štáty, ktoré odmietajú uplatňovať imigračné zákony a stíhať nelegálnych prisťahovalcov.

Trump chce, aby Mexiko náklady preplatilo
Trump predpokladá, že výstavba múru na hranici s Mexikom sa začne v priebehu niekoľkých „mesiacov“. Opakovanie tiež zdôraznil, že mexická vláda všetky náklady preplatí.

Trump v rozhovore pre stanicu ABC News objasnil spôsob financovania celého projektu: začiatok stavby múru podľa neho pôjde z peňazí amerických daňových poplatníkov a Mexiko ich spätne preplatí. Šéf Bieleho domu však formu preplácania nekonkretizoval. „Preplatia to, bude na to spôsob, pravdepodobne komplikovaný,“ vysvetlil Trump s tým, že rokovania s mexickou vládou sa začnú už onedlho.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto, ktorý v minulosti opakovane vyhlásil, že Mexiko za múr platiť nebude, bude s Trumpom rokovať v Bielom dome budúci týždeň.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. januára 2017