Muhammadová prvou Američankou s hidžábom pod piatimi kruhmi

Ibtihaj Muhammadová nastúpi proti Ukrajinke Olene Kravackej.RIO DE JANEIRO 8. augusta (WebNoviny.sk) – Šermiarka Ibtihaj Muhammadová sa v pondelok v Riu de Janeiro zapíše do histórie ako prvá športovkyňa z USA, ktorá sa na olympijských hrách predstaví s hidžábom na hlave. Tridsaťročná šabliarka, majsterka sveta z Kazane 2014 v súťaži družstiev a osmička svetového rebríčka, nastúpi v 1. kole proti Ukrajinke Olene Kravackej.

„Mám pocit, že toto je skvelá príležitosť a okamih pre tím USA byť o niečo pestrejší než v minulosti. Teším sa na reprezentovanie seba, svojej komunity a svojej krajiny,“ povedala dcéra policajta vo výslužbe a učiteľky so špeciálnym zameraním.

Muhammadová sa rovnako hrdo hlási k svojmu vierovyznaniu ako k štátnej príslušnosti. V čase vrcholiacej kampane pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch, do ktorej republikánsky kandidát Donald Trump vniesol silnú protiislamskú rétoriku, nadobudol jej postoj pozoruhodný rozmer.

„Želám si, aby nielen môj život, ale životy moslimov na celom svete boli o niečo jednoduchšie, predovšetkým v Spojených štátoch. Dúfam, že pri mojej prvej účasti na OH vo farbách amerického tímu sa zmení rétorika v súvislosti s moslimskou komunitou,“ skonštatovala Muhammadová po príchode do Ria.

Rodáčka z New Jersey si odvetvie vybrala úplnou náhodou, keď ešte ako 12-ročná z auta zbadala telocvičňu so šermiarmi a uvedomila si, že na planši v celotelovom úbore je pomerne jednoduché dodržiavať zásady jej viery. Muhammadová je výnimočný zjav aj interpretáciou islamskej módy. Vniesla do nej farby a aj na súťažiach sa prezentuje v pestrých hidžáboch. V jej „šatníku“ nechýbajú americké patriotické motívy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016