Most-Híd víta, že Únia odstráni nedostatky schengenu

Strana Most-Híd považuje postoj únie za významný krok v záujme zvýšenia bezpečnosti občanov schengenského priestoru.BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Sme radi, že sa Európska únia (EÚ) v otázke ochrany vonkajšej hranice schengenského priestoru konečne rozhýbala a odstráni nedostatky, na ktoré sme už skôr upozorňovali, vyhlásil poslanec parlamentu za Most-Híd Gábor Gál.

Poslanec za Most-Híd tak reagoval na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý deklaroval posilnenie ochrany vonkajších hraníc únie. Opozičný Most-Híd postoj únie považuje za významný krok v záujme zvýšenia bezpečnosti občanov schengenského priestoru, vrátane občanov Slovenska.

„Sme presvedčení, že nový systém ochrany vonkajších hraníc bude akčnejší, efektívnejší a pružnejší. Keďže v tejto súvislosti ide o bezpečnosť všetkých občanov schengenského priestoru, očakávame, že sa na tomto posilnení ochrany budú podieľať všetky zainteresované krajiny,“ uviedol Gál.

Poslanec za Most-Híd zároveň pripomenul, že spolu s vyššou bezpečnosťou, ktorá súvisí s novým spôsobom ochrany schengenu, nesmie byť v žiadnom prípade narušená suverenita žiadneho z dotknutých štátov. „Je predovšetkým na vláde, aby eliminovala v tomto smere každé možné riziko,“ uzavrel Gál.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prednedávnom na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu podporil zachovanie schengenského priestoru. „Schengen zostane zachovaný. Urobíme všetko pre to, aby sme chránili, vylepšili a posilnili to, čo sme vybudovali,“ povedal Juncker podľa agentúry APA.

Podľa šéfa EK je potrebné posilniť ochranu vonkajších hraníc, pretože to je jediný spôsob ako zachovať voľný pohyb osôb v schengenskom priestore. Návrh EK zriadiť Európsku pohraničnú a pobrežnú stráž označil Juncker za „opravný mechanizmus“ pre schengenský systém. Zároveň je to cena, ktorú platíme v nebezpečnom svete, v ktorom „teroristi radšej cestujú lietadlom než v nafukovacom člne“. „Nesmieme nikdy zabudnúť, že sloboda a bezpečnosť sa nevylučujú,“ povedal Juncker.

Vo svojom vystúpení podporil spoluprácu s Tureckom, pretože „utečenecká kríza sa nezačína na európskych hraniciach“. „Situácia si vyžaduje, aby sme spolupracovali,“ konštatoval Juncker, pričom vyjadril nádej, že všetky krajiny EÚ sa budú podieľať na dobrovoľnom prerozdeľovacom systéme a prijmú sýrskych utečencov z územia

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. decembra 2015