Mokošová získala 52,799 bodu, nepostúpi z kvalifikácie

Najvyššiu známku dostala najmladšia spomedzi dvadsiatky žien v slovenskej výprave na OH 2016 v preskoku – 13,933 bodu.RIO DE JANEIRO 7. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka v športovej gymnastike Barbora Mokošová figuruje vo viacboji po troch z piatich sledov v rámci nedeľňajšej kvalifikácie na Hrách XXXI. olympiády v brazílskom Riu de Janeiro v neredukovanom poradí na 26. mieste a takmer naisto sa nepredstaví vo finále.

Mokošová dostala 52,799 bodu

Devätnásťročná Slovenka (nar. 10. marca 1997) pri svojom debute pod piatimi kruhmi dostala za svoje zostavy v štvorboji výsledný súčet 52,799 bodu, čo znamená v redukovanej klasifikácii pri „škrte“ tretej najlepšie hodnotenej Rusky Angeliny Melnikovovej ako aj Brazílčanky Jade Barbosovej poslednú postupovú 24. priečku.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – tretí deň

Vo finále štvorboja, ktoré sa uskutoční v Rio Olympic Arene v Barre vo štvrtok 11. augusta o 21.00 h SELČ, štartuje práve elitná dvadsaťštvorka, maximálne však dve gymnastky z jednej krajiny. V programe ženskej gymnastickej kvalifikácie však nasledujú v nedeľu ešte zostávajúce dva sledy, takže finálová účasť Mokošovej je už len v teoretickej rovine.

Do finále postúpi len osmička gymnastiek

Najvyššiu známku dostala zverenka trénera Martina Zvala a najmladšia spomedzi dvadsiatky žien v slovenskej výprave na OH 2016 v preskoku – 13,933 bodu, na bradlách to bolo v jej podaní 13,800, v prostných zacvičila za 13,033 a na kladine ju s pádom ohodnotili rozhodcovia 12,033 bodmi.

V čiastkových disciplínach je členka Slávie UK Bratislava už bez možnosti kvalifikovania sa do medailových bojov. Do finále na jednotlivých náradiach (bude počas troch dní 14. – 16. augusta) postúpi len osmička gymnastiek s najvyšším ohodnotením, platí tiež pravidlo o maximálne dvoch pretekárkach z jednej krajiny.

„Cítim sa neskutočne. Neverím, že som vôbec tu, je to super a od šťastia sa mi chce plakať. Som v Riu na olympiáde. Atmosféra dnes bola skvelá, ako na futbale. Chvíľu som si dokonca musela zvykať na ovácie publika. Celkovo som veľmi spokojná, až na jeden pád na kladine. Vždy sa môže stať hocičo, mohla som takisto padnúť aj v preskoku, bradlách aj prostných. Prvé dva rady na kladine boli veľmi dobré, potom som cvičila trochu stiahnuto, a to sa odrazilo na mojom výkone. Pri poslednom prvku pred záverom zostavy prišlo zaváhanie, nestihla som to už udržať a spadla som. Stáva sa, ale som veľmi spokojná. Ak by neprišiel pád, je len veľmi ťažko povedať, či by to stačilo na finále, veď je tu kompletná svetová špička,“ vyjadrila sa po kvalifikácii Barbora Mokošová a doplnila hodnotenie svojho nedeľňajšieho vystúpenia: „S ostatnými náradiami som spokojná. Preskok bol jeden z tých lepších. Bradlá som ešte tak dobre asi nepreviedla, aspoň podľa rozhodkýň. Prostné som si veľmi užívala, bola to taká čerešnička na záver. Mám z nich najlepší pocit, bolo to krásne uzatvorenie veľkých pretekov. Dokonca aj na kladine som napriek pádu dostala dosť bodov, takže aj tam som sa musela páčiť.“

Slovensko malo medzi ženami v športovej gymnastike na olympijských hrách zastúpenie zatiaľ vždy v ére samostatnosti. V americkej Atlante sa v roku 1996 predstavila Klaudia Kinská, následne v austrálskom Sydney 2000 a v gréckych Aténach 2004 reprezentovala Zuzana Sekerová, na OH 2008 v čínskom Pekingu bola Ivana Kováčová a pred štyrmi rokmi v Londýne súťažila Mária Homolová.

Športová gymnastika – kvalifikácia žien
– priebežné poradie po troch z piatich sledov

Viacboj
* pozn. dosiaľ 34 klasifikovaných, do finále /bude vo štvrtok 11. augusta/ postúpi 24 najlepšie ohodnotených gymnastiek, maximálne však dve pretekárky z jednej krajiny) – neredukované poradie:

1. Rebeca Andradeová (Braz.) 58,732 bodu, 2. Seda Tutchaljanová 58,207, 3. Alija Mustafinová (obe Rus.) 58,098, …26. (24. v redukovanom poradí) Barbora Mokošová (SR) 52,799 (preskok: 13,933, bradlá: 13,800, kladina: 12,033, prostné: 13,033) – zatiaľ na poslednom postupovom mieste do finále

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. augusta 2016