Množstvo dopravných nehôd na cestách sa môže znížiť, pomohli by k tomu autonómne autá

403340_gettyimages 928081066 676x451.jpg

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Autonómne autá by mali mať v krátkej budúcnosti významný vplyv na zníženie počtu nehôd na cestách, a to až o markantných 80 % na vozidlo, keďže aktuálne je veľká väčšina nehôd spôsobená ľudským faktorom.

Tieto vozidlá tiež významne zvýšia mobilitu starších ľudí. Holandsko je pritom druhý rok za sebou krajinou, ktorá je najlepšie pripravená na príchod takýchto vozidiel, nasledujú Singapur a Nórsko. Tieto zistenia vyplynuli z najnovšieho vydania štúdie KPMG Autonomous Vehicles Readiness Index.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo v roku 2016 na cestách vo svete zabitých 1,35 milióna ľudí, čo predstavuje nárast z 1,25 milióna v roku 2013. Štúdie naznačujú, že ľudská chyba spôsobuje najmenej 9 z 10 dopravných nehôd.

Riziko ľudskej chyby

Odstránenie rizika ľudskej chyby presunom do sektoru autonómnych áut by preto malo podľa spoločnosti KPMG priniesť významné zníženie úmrtí na cestách.

Autonómne mikrobusy už poskytujú služby osobnej dopravy v krajinách ako Nórsko, Švédsko alebo Francúzsko. Autonómne vozidlá budú podľa KPMG pravdepodobne rovnako dôležité pri transformácii verejnej dopravy, ako pri segmente osobných automobilov. Obavy však podľa KPMG vzbudzuje dopad autonómnych áut na pracovné miesta vodičov, ktoré predstavujú hlavný zdroj príjmu len v rámci EÚ pre 4,8 milióna ľudí.

„Odborníci očakávajú, že výmena profesionálnych vodičov za technológiu bude postupná. Softvér na začiatku prevezme len niektoré prvky jazdy, ale ľudský faktor bude stále potrebný v prípadoch manévrovania na krátku vzdialenosť,“ vysvetlil líder pre sektor infraštruktúry KPMG na Slovensku Jozef Geci.

Príprava na autonómne autá

Veľké zmeny môžu autonómne vozidlá priniesť podľa KPMG aj do sektoru poisťovníctva. „Keďže technológiou riadené autá by mali zapríčiniť menej nehôd, podľa poistnej analýzy KPMG v USA by segment poistenia osobných vozidiel mohol v horizonte 25 rokov poklesnúť až o 40 %. Predpokladá sa totiž, že počet nehôd na vozidlo by klesol o markantných 80 %,“ dodala spoločnosť KPMG.

Cieľom prieskumu Autonomous Vehicles Readiness Index – AVRI (Index pripravenosti na autonómne vozidlá) je zmapovať pripravenosť a otvorenosť jednotlivých krajín na technológiu autonómnych áut. Do AVRI bolo tento rok zaradených 25 krajín na základe veľkosti ekonomiky a pokroku pri prijímaní autonómnych vozidiel.

Spoločnosť KPMG Slovensko je nezávislým členom medzinárodnej siete KPMG a na Slovensku pôsobí od roku 1991. V súčasnosti zamestnáva viac ako 300 ľudí a má 12 partnerov.

Viac k témam: autonómne vozidlá, dopravná nehoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Množstvo dopravných nehôd na cestách sa môže znížiť, pomohli by k tomu autonómne autá © SITA Všetky práva vyhradené.

18. februára 2019