Mladé rodiny môžu dostať od štátu viac peňazí na bývanie, poslanci schválili novelu zákona

401271_gettyimages 947849414 676x451.jpg

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorú schválili poslanci Národnej rady SR, má zaviesť výraznejšiu podporu pre mladé začínajúce rodiny, ktoré nie sú natoľko solventné, aby si mohli dovoliť obstarať nové bývanie.

Rozvoj vo vidieckych lokalitách

Novela poslancov za Most-Híd sa týka mladých manželov do 35 rokov, ktorí uzavreli manželstvo najviac dvanásť mesiacov pred podaním žiadosti o poskytnutie podpory určenej na obstaranie aj staršieho bytu v bytovom alebo v rodinnom dome.

„Obstaranie staršieho bytu môže byť riešením pre mladomanželov a súčasne môže podporiť rozvoj vo vidieckych lokalitách. Tento úver bude poskytnutý za štandardných podmienok, ako je v prípade manželov, avšak s tým zvýhodnením, že prvých 15 tisíc eur možno poskytnúť s výhodnejšou úrokovou sadzbou,“ povedala v stredu pri odôvodnení novely zákona o ŠFRB poslankyňa Irén Sárközy (Most-Híd).

Zámerom novely zákona je podľa poslankyne pomôcť mladým rodinám osamostatniť sa, zjednodušiť im finančné možnosti, mať deti a podporovať tak pôrodnosť a demografický rast na Slovensku.

Podpora rodiny a detí

„Na základe tejto zmeny zákona tak mladomanželia budú môcť dostať úver vo výške 15 tisíc eur na pätnásť rokov s ročnou úrokovou sadzbou vo výške 1 %, fixovanou počas celej doby úveru,“ uviedla Sárközy.

Zároveň pri narodení dieťaťa bude možné odpustiť dvetisíc eur z výšky istiny úveru, pričom maximálne bude možné odpustiť šesťtisíc eur. „Návrh je tak jednoznačne smerovaný na podporu rodiny a detí,“ tvrdí poslankyňa.

Ďalším cieľom novely je podpora obnovy bytového fondu na celom Slovensku. „Najmä v obciach existuje veľký počet starších rodinných domov, z ktorých mnohé sú už neobývané. Možnosť rekonštrukcie takýchto starších rodinných domov môže zatraktívniť bývanie v obciach, čo podporí i rozvoj vidieka,“ dodala Sárközy. Novela zákona o ŠFRB nadobudne účinnosť 1. júla 2019.

Viac k témam: Most-Híd, rodina, Štátny fond rozvoja bývania
Zdroj: Webnoviny.sk – Mladé rodiny môžu dostať od štátu viac peňazí na bývanie, poslanci schválili novelu zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2019