Ministerstvo kultúry podporí divadelný festival v Brezne namiesto župana Kotlebu

BRATISLAVA 25. augusta (WebNoviny.sk) – Minister kultúry Marek Maďarič podporí Festival Divadelná Chalupka v Brezne a okolitých obciach po tom, ako vedenie Banskobystrického kraja pozastavilo dotáciu, schválenú poslancami.

Odporúčame:
Kotlebova ĽSNS zaznamenala výrazný nárast voličov, podľa politológa môže mať ešte väčšiu podporu

Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna v septembri spoluorganizuje 13.ročník prehliadky ochotníckych aj profesionálnych súborov zo Slovenska a zo zahraničia a od ministerstva kultúry dostane na jeho organizáciu 3000 eur.

„Záleží mi na tom, aby sa 13. ročník festivalu uskutočnil. Preto som sa ho v situácii, ktorá vznikla, rozhodol finančne podporiť,“ povedal o svojom rozhodnutí minister kultúry Marek Maďarič. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva Jozef Bednár.

Dotáciu Kotleba stopol

Dotáciu pre festival, ktorú schválilo krajské zastupiteľstvo, predseda BSK Marian Kotleba bez vysvetlenia stopol. Informáciu, že približne 1700 eur už nemajú čakať, sa ochotníci dozvedeli, až keď sa na dotáciu telefonicky pýtali na Kotlebovom sekretariáte.

„Neviem, či vychádza z toho, že vlani mu podobná negatívna reklama pomohla v parlamentných voľbách a teraz dúfa, že sa to zopakuje pri regionálnych voľbách, alebo čo je za tým,“ povedal predseda Divadelného súboru Jána Chalupku Gabriel Obernauer. Vo štvrtok o tom informoval denník SME na svojej internetovej stránke.

Prerušené predstavenie Kováči

Marian Kotleba vlani 14. marca prerušil divadelné predstavenie Kováči súboru Jána Chalupku, ktoré si objednali ako sprievodný kultúrny program pri oceňovaní najlepších učiteľov kraja. „V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre SITA hovorkyňa kraja Michaela Piliarová.

V roku 2016 schválilo banskobystrické krajské zastupiteľstvo dotáciu 9000 eur pre Divadlo Štúdio tanca a tým prelomili veto predsedu Marian Kotlebu, ktorý uznesenie o zvýšení finančných prostriedkov odmietol podpísať. Pre

Divadlo Štúdio tanca to bola satisfakcia za zrušenie medzinárodného festivalu Dni tanca v roku 2015, keď na jeho 11. ročník získalo divadlo grantovú dotáciu od ministerstva kultúry, ktoré však Kotleba nepodpísal.

Viac k témam: BBSK Banskobystrický samosprávny kraj, Marek Maďarič, Marian Kotleba, Ministerstvo kultúry SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo kultúry podporí divadelný festival v Brezne namiesto župana Kotlebu © SITA Všetky práva vyhradené.

25. augusta 2017