Ministerstvo dopravy vyzýva RegioJet, aby dodržiaval zmluvu

Zástupcovia ministerstva dopravy zistili porušovanie zmluvných podmienok prepravy a nedodržiavanie kapacít súkromným dopravcom RegioJet na železničnej trati Bratislava – Komárno. Cestujúci sa sťažovali, že žlté vlaky na uvedenej trase kapacitne nepostačujú a žiadajú navýšenie súprav.BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Ministerstvo dopravy vyzvalo súkromného dopravcu RegioJet, a. s. k dodržiavaniu zmluvných podmienok prepravy na železničnej trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno.

Predchádzalo tomu porušovanie zmluvy a nedodržiavanie kapacity na základe zistenia kontroly ministerstva dopravy v spoločnosti RegioJet. Ministerstvo v utorok informovalo, že jeho zástupcovia urobili kontrolu po viacerých sťažnostiach cestujúcich, že žlté vlaky na trase Bratislava – Komárno kapacitne nepostačujú a žiadajú navýšenie súprav.

Odporúčame:

Štátne IC vlaky sú späť, začnú jazdiť ešte v tomto roku

ZSSK na dušičky pridá vlaky a rýchliky (prehľad spojov)

Kotlebove hliadky vo vlakoch skončia, novelizuje sa zákon

O spojenie majú cestujúci veľký záujem

Ministerstvo dopravy už začiatkom roka 2015 zvýšilo kapacitu RegioJetu o dve jazdné súpravy. V dôsledku nehodových udalostí sú v súčasnosti dve súpravy dlhodobo nepojazdné. Premietlo sa to aj do nedostatočnej kapacity najmä počas rannej špičky. Pravidelné kontroly radenia súprav zároveň zistili, že v septembri viac ako štvrtina sledovaných vlakov nebola radená s dvoma, ale len s jednou súpravou. Podľa ministerstva ide o porušenie zmluvných podmienok na strane súkromného dopravcu.

„Ministerstvo dopravy pridalo súpravy na trati Bratislava – Komárno, aby sme posilnili kapacitu v dopravných špičkách. Ide o dôležité železničné spojenie s juhom Slovenska, o ktoré majú cestujúci veľký záujem. Zároveň plne uhrádzame náklady na prevádzku a údržbu celkovo dvanástich vlakových súprav spoločnosti RegioJet,“ uviedol minister dopravy Árpád Érsek. „Znižovanie kapacity je porušenie zmluvy a zároveň sa to premieta aj do nespokojnosti cestujúcich,“ dodal.

RegioJetu hrozia sankcie

Nasadenie dostatočnej kapacity vlakov, tak ako ich objednalo ministerstvo, je v kompetencii spoločnosti RegioJet. „Ministerstvo dopravy preto žiada urýchlené riešenie situácie. V opačnom prípade pristúpi k sankciám,“ upozornila rezortná hovorkyňa Karolína Ducká.

Ministerstvo zároveň vyšlo v ústrety súkromnému dopravcovi. „Na základe požiadavky RegioJetu mu umožní prevádzkovať jeden pár komerčných medzištátnych vlakov na trati Bratislava – Praha a späť, pričom dôjde k úprave cestovného poriadku vnútroštátnych vlakov s cieľom zachovať bezpečnosť cestujúcich,“ uzavrela Ducká.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. októbra 2016