Ministerka Lubyová neodstúpi, opozícia vraj zo stimulov robí politické divadlo

364609_martina lubyova 2 676x451.jpg

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Ministerka školstva Martina Lubyová po stredajšom rokovaní vlády uviedla, že pre problémy s pridelením stimulov neplánuje odstúpiť zo svojej funkcie.

„Určite nie, na základe toho, že hodnotitelia nevyplnili poriadne nejaké hárky. Tu už je potrebné zaoberať sa kvalitou hodnotiteľov a kvalitou hodnotenia vedeckých projektov na Slovensku ako celkom. Máme problém s hodnotením. Je to možno nepriamo spojené aj s tým, že hodnotitelia sú atakovaní, politizovaní a kriminalizovaní a ešte viac to odrádza ľudí, aby chceli hodnotiť projekty,“ vysvetlila Lubyová.

Odvolávanie v parlamente

Opozícia chce ministerku odvolávať v parlamente. Podľa Lubyovej však opozícia nechce o stimuloch diskutovať, ale chce robiť politické divadlo.

Podľa medializovaných informácií ministerstvo školstva vďaka stimulom na vedu podporilo projekt, v ktorom figuruje otec ministerky školstva Štefan Luby. Projekt získal 206-tisíc eur. Lubyovej otec figuruje v projekte ako spoluautor.

Ministerka tvrdí, že o účasti svojho otca na projekte nevedela. „Je to dlhoročný vedecký pracovník a pracoval na projektoch. Má odbornosť,“ povedala.

Návrh novely zákona o stimuloch

Ministerstvo školstva stiahlo z medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o stimuloch pre výskum a vývoj.

Šéfka rezortu školstva tvrdí, že ide len o malú úpravu zákona, na ktorú nie je potrebný vládny návrh. Do parlamentu pôjde novela ako poslanecký návrh. Novela má upravovať, aby sa stimuly neposkytovali žiadateľovi, ktorý má povinnosť zapisovať sa do Registra partnerov verejného sektora a nie je ku dňu podania žiadosti o stimuly v tomto registri zapísaný.

Ministerstvo školstva pridelilo v decembri minulého roka 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Začiatkom januára upozornil poslanec NR SR Branislav Gröhling za stranu Sloboda a Solidarita, že stimuly dostali aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku.

Poslanec za liberálov poukázal aj na to, že niektoré firmy, ktoré stimuly získali, neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora. Podľa slov Lubyovej sa tieto spoločnosti do registra dodatočne zaregistrovali.

Viac k témam: minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Národná rada SR, SaS Sloboda a Solidarita, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Lubyová neodstúpi, opozícia vraj zo stimulov robí politické divadlo © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019