Minister Kaliňák je Paškom novej vlády, hovorí Beblavý

Kontrolórov by opozícia nemala nominovať stranícky, tvrdí Miroslav Beblavý a zároveň podporuje návrh liberálov a obyčajných ľudí na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie.BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Rozdelenie postov v orgánoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne ( VšZP) a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) podľa straníckeho kľúča na základe dohody SaS a OĽaNO-NOVA s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom a zákulisný výber zástupcov jednotlivými stranami považuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý za zlý signál pre verejnosť o tom, či by sa opozícia pri moci chovala inak ako terajšia vláda.

„Zároveň na základe skúseností z minulosti vieme, že pri takomto rozhodovaní žiadna strana, vrátane SaS či OĽaNO-NOVA, nerobí len dobré rozhodnutia. Na každého Lopatku v Sociálnej poisťovni pripadá jeden Zich v Košickej teplárni, ktorý odišiel s 90 000 eurovým odstupným po niekoľkých týždňoch práce,“ povedal v utorok novinárom Beblavý.

Odporúčame:

Bašternákovi pomáha Lipšic, ktorý ho kryje, tvrdí Kaliňák

Opozícia chce hlavu ministra Kaliňáka pre kauzu Bašternák

Beblavý napísal Sulíkovi a Matovičovi

Opozícia by mala podľa opozičného poslanca využiť túto možnosť, aby otvoreným výberom poslala do uvedených orgánov tých najlepších ľudí – odborne zdatných z hľadiska ekonomiky a dodržiavania princípov transparentnosti, aktívnych a nebojácnych, takých, ktorí túto pozíciu využijú na maximum.

„Preto týmto navrhujem OĽaNO a SaS, aby sme v rámci opozície spoločne vytvorili komisiu, ktorá takýto otvorený výber vykoná. Zároveň, aby nevzniklo podozrenie z presadzovania osobných záujmov, chcem vyhlásiť, že sa vzdávam akejkoľvek ambície zastupovať opozíciu v týchto orgánoch,“ dodal Beblavý.

Strany SaS a OĽaNO ohlásili podľa nezaradeného poslanca ako prvý záver z novozriadenej Opozičnej rady to, že si rozdelili miesta pre opozíciu v orgánoch VšZP a ÚDZS. SaS navrhne človeka do ÚDZS a OĽaNO do VŠZP.

V utorok Beblavý napísal obom predsedom strán, aby svoj postup prehodnotili. „Môže sa zdať, že ide o niečo nepodstatné, veď pôjde len o jedného človeka v kolektívnom orgáne. Nie je to pravda. Ide pravdepodobne o najdôležitejšie personálne nominácie, ktoré môže opozícia v tomto volebnom období ovplyvniť. Dozorná rada nemá len kolektívne právomoci, ale každý člen má aj svoje individuálne, a je len na ňom, ako ich využije,“ pripomína Beblavý.

Podporuje odvolanie Kaliňáka

V prípade VŠZP je podľa Obchodného zákonníka každý člen oprávnený „nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločnosti“, ako aj kontrolovať, „či účtovné záznamy sú riadne vedené v súlade so skutočnosťou a či sa podnikateľská činnosť spoločnosti uskutočňuje v súlade s právnymi predpismi, stanovami a pokynmi valného zhromaždenia“.

„Inými slovami, každý člen dozornej rady môže samostatne robiť to, na čo inak nestačí ani poslanecký prieskum a kontrolovať podrobne, ako tečú dve tretiny verejného zdravotného poistenia,“ poznamenáva opozičný poslanec.

Platí to podľa neho aj v prípade ÚDZS, kde je podľa zákona člen dozornej rady oprávnený „zisťovať stav a spôsob hospodárenia úradu, najmä nazerať do dokladov a záznamov týkajúcich sa hospodárenia úradu a požadovať potrebné vysvetlenia od zamestnancov úradu a od členov správnej rady“. Zároveň ide podľa jeho slov o dobre platené funkcie – viac ako 1000 eur mesačne v oboch prípadoch.

Beblavý zároveň podporuje návrh liberálov a obyčajných ľudí na odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie. „Kaliňák je Paška novej vlády, je hlavou určitej chobotnice a aj jej symbolom. Za desať rokov v politike sa stal asi najsilnejším symbolom, že za vlády Fica a Kaliňáka sa nezmení spôsob vyšetrovania korupcie,“ uzavrel nezaradený poslanec.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. mája 2016