Mini-Mourinho či Steve Jobs z Hoffenheimu sa teší na výzvu

Nový tréner Hoffenheimu Julian Nagelsmann ako 20-ročný analyzoval súperov pre súčasného kouča Borussie Dortmund Thomasa Tuchela, ako 28-ročný mu bude čeliť so svojím tímom v I. bundeslige.SINSHEIM 12. februára (WebNoviny.sk) – Ako dvadsaťročný analyzoval súperov pre súčasného kouča nemeckého futbalového klubu Borussia Dortmund Thomasa Tuchela. Ako 28-ročný mu bude čeliť so svojím tímom v I. bundeslige. Reč je o Julianovi Nagelsmannovi, novom trénerovi Hoffenheimu a najmladšom koučovi v histórii nemeckého futbalu.

Nováčik medzi profesionálnymi kormidelníkmi sa pôvodne mal taktovky v TSG ujať až v lete, ale stredajšie odstúpenie zdravotne indisponovaného Holanďana Huuba Stevensa skrátilo jeho čakanie na prácu v tíme účastníka I. bundesligy. „Je to veľká výzva. Samozrejme, v súčasnej situácii oveľa ťažšia, keďže máme málo bodov. Teším sa však na spoluprácu s tímom,“ povedal podľa Sky Sports Nagelsmann, ktorému už stihla prischnúť prezývka Steve Jobs z Hoffenheimu. Hlavnou úlohou Nagelsmanna bude zachrániť momentálne 17. mužstvo ligovej tabuky medzi nemeckou elitou.

Nagelsmannova cesta k profesii trénera je netradičná

Nagelsmannova doterajšia životná cesta k profesii futbalového trénera je pomerne netradičná. Keď mal 20 rokov, neuspel na vysokej škole v skúške z manažmentu. Mal analyzovať, ako zachrániť firmu s piatimi tisíckami zamestnancov, ktorá sa dostala do finančných problémov.

Prezentoval vtedy rôzne riešenia, ale v žiadnom z nich nenavrhol zníženie počtu zamestnancov o polovicu. „Nebol by som toho schopný, vyhodiť z práce trebárs 50-ročného živiteľa rodiny. Takto som zistil, že táto oblasť nie je pre mňa,“ spomína Nagelsmann, ktorý hodil štúdium cez palubu a rozhodol sa ešte raz to skúsiť s futbalom.

V mladosti chcel byť profesionálnym hráčom, ale po dosiahnutí dospelosti ho začali obťažovať zranenia. Musel sa rozhodnúť – buď dráha futbalistu alebo umelé koleno v štyridsiatke. V tom období si od vtedajšieho mládežníckeho trénera Augsburgu Thomasa Tuchela vypočul: „Máš ešte rok platný kontrakt, ale nie si schopný dodržať ho ako hráč. Môžeš ho rozviazať a zostať bez peňazí, alebo pre mňa môžeš analyzovať hru našich súperov.“

Prezývku mu dal brankár Tim Wiese

O päť rokov neskôr bol už Nagelsmann ako 25-ročný historicky najmladším asistentom trénera v I. bundeslige. Od vtedajšieho brankára Hoffenheimu Tima Wieseho dostal vtedy pre svoju pracovitosť a starostlivosť prezývku Mini-Mourinho.

A čo vlastne rozhodlo v prospech Nagelsmanna pri jeho výbere na post trénera Hoffenheimu? Znie to síce neuveriteľne, ale boli to jeho doterajšie výsledky, konkrétne so staršími dorastencami TSG. Mládežníci Hoffenheimu patria v ostatných rokoch medzi najlepších v Nemecku a konkurujú im jedine rovesníci zo Schalke 04 Gelsenkirchen. Niet preto divu, že Nagelsmanna chcel pred časom získať na svoju stranu aj slávny Bayern Mníchov majúci problémy s výchovou nových talentov.

Pre zaujímavosť, v roku 1976 Bernd Stöber ako 24-ročný viedol 1. FC Saarbrücken v zápase proti 1. FC Kolín nad Rýnom, ale mal iba štatút dočasného trénera. V roku 1978 sedel 32-ročný Werner Kern ako riadny kouč v 15 stretnutiach na lavičke 1. FC Norimberg.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. februára 2016