Mimovládne organizácie podali trestné oznámenie na Kotlebu za jeho predvolebné bilbordy

363674_kotleba 676x479.jpg

BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP), Slovak Political Watchdog (SPW) a Dúhové Slovensko podali v pondelok trestné oznámenie na stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko a jej kandidáta Mariana Kotlebu za jeho predvolebné billboardy.

Diskriminácia a porušovanie ľudských práv

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher, na rôznych miestach Slovenska sa pred pár dňami objavili reklamné nosiče s tvárou Mariana Kotlebu a textom „Rodina je muž a žena. Stop LGBT! Marian Kotleba, konečne slovenský prezident“.

Heslo Stop LGBT! považujú uvedené mimovládky za výzvu na diskrimináciu a porušovanie ľudských práv jednej časti občanov. „Takéto slová z úst Mariana Kotlebu ako známeho fanúšika slovenského štátu je však oprávnené považovať aj za hrozbu fyzickou likvidáciou tak, ako sa to dialo cez vojnu. Dnes sme preto podali trestné oznámenie a už v nedeľu sme na webe ludskeprava.sk spustili petíciu adresovanú firme, ktorá pútače prenajala, aby nenávistný obsah odstránila, iba za prvý deň sa vyzbieralo viac ako 3 500 podpisov,“ vysvetlil Weisenbacher.

Spomenuté organizácie tiež uvádzajú, že Ľudová strana Naše Slovensko, za ktorú kandiduje Kotleba, vznikla v roku 2010 premenovaním Strany priateľov vína. Dodávajú, že v súčasnosti je na Najvyššom súde SR návrh generálnej prokuratúry na jej rozpustenie s tým, že svojím programom, stanovami a činnosťou podľa prokuratúry porušuje Ústavu SR a medzinárodné zmluvy.

Výklad hesla Stop LGBT!

„Všetko nasvedčuje tomu, že dochádza k porušeniu paragrafu 424 Trestného zákona, konkrétne podnecovaniu k nenávisti k skupine pre ich sexuálnu orientáciu. Trest pre takýto trestný čin je sadzba dva až šesť rokov odňatia slobody, ak ide o verejného činiteľa alebo člena extrémistickej skupiny, oboje Marian Kotleba spĺňa. Je skutočne možné uvažovať o tom, že slovné spojenie Stop LGBT! je výzva na fyzické útoky voči osobám vzhľadom na to, kto to hovorí, ale tento výklad už nechám na súd,“ uviedol právnik IĽP Daniel Grejták.

Pútače kotlebovcov v rôznych častiach Slovenska sa podľa organizácií takisto v posledných týždňoch objavili aj k nadchádzajúcim voľbám do Európskeho parlamentu.

„Máme potvrdený výskyt takýchto bilbordov v Banskej Bystrici a Krupine, ďalšie miesta preverujeme. Nateraz dúfame, že firma euroAWK tieto bilbordy pod verejným tlakom stiahne, ale zvažujeme aj ďalšie kroky,“ dodala Alena Krempaská z IĽP.

Viac k témam: Dúhové Slovensko, Inštitút ľudských práv (IĽŠ), Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, SPW Slovak Political Watchdog
Zdroj: Webnoviny.sk – Mimovládne organizácie podali trestné oznámenie na Kotlebu za jeho predvolebné bilbordy © SITA Všetky práva vyhradené.

11. februára 2019