Miloš Zeman je odhodlaný znova zabojovať o Pražský hrad

Definitívne sa údajne ešte rozhodne v týchto dňoch, ale vnútorne je odhodlaný znova kandidovať. PRAHA 31. januára (WebNoviny.sk) – Český prezident Miloš Zeman je takmer určite rozhodnutý, že na budúci rok bude obhajovať svoju mocenskú pozíciu. Zeman to oznámil niekoľkým svojim spolupracovníkom, ktorých si na utorkové popoludnie pozval na Pražský hrad, aby sa s nimi poradil o ďalšom postupe. Oficiálne chce totiž kandidatúru oznámiť až 10. marca, píše spravodajský server iDNES.cz.

Definitívne sa údajne ešte rozhodne v týchto dňoch, ale vnútorne je odhodlaný znova kandidovať. „Prezident si vypočuje názory svojich spolupracovníkov, či má alebo nemá kandidovať. Ale žiadne definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo,“ tvrdí hovorca Hradu Jiří Ovčáček, ktorého dnes webové vydanie denníka Mladá fronta DNES citovalo.

Prevážila uňho ‚chuť znovu kandidovať‘
Nemožno však očakávať, že by niekto Zemana na Hrade od opätovnej kandidatúry odhováral. „Vyzerá to tak, že napriek túžbe po Vysočine a určitým zdravotným problémom s cukrovkou a nohami uňho prevážila chuť znovu kandidovať,“ hovorí jeden z hradných zamestnancov. Tí sa už na opätovnú Zemanovu kandidatúru pripravujú.

Nový šéf hradného protokolu Miroslav Sklenář, ktorý dočasne nahradil protokolára Jindřicha Forejta, totiž už zaškoľuje svojho nástupcu Vladimíra Kruliša. Ten sa podieľa na príprave zahraničných ciest. Okrem iného má vyraziť do USA na obhliadku pred Zemanovým stretnutím s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Svoj záver oznámi na zjazde ČSSD
Zeman zvoláva svojich najbližších spolupracovníkov, aby sa ich podľa svojich slov „opýtal na ich názor, či má alebo nemá kandidovať,“ povedal prezident v rozhovore pre Český rozhlas (ČRo). Ich hlas bude brať ako poradný. „Upozorňujem, že sa, samozrejme, týmto názorom svojich spolupracovníkov nemusím riadiť, ale budem o ňom premýšľať,“ uviedol Zeman.

Kandidatúru na prezidenta už oznámili podnikateľ a textár Michal Horáček, podnikateľ Igor Sládek a lekár a aktivista Marek Hilšer. Ani jedna z parlamentných politických strán zatiaľ vlastného uchádzača o Pražský hrad nezverejnila.

Zeman chce svoj záver oznámiť v deň, keď sa v Brne začne zjazd ČSSD, na ktorom bude obhajovať svoj post na čele strany predseda českej vlády Bohuslav Sobotka, poznamenáva iDNES.cz

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. januára 2017