Mike Pence vyzval spojencov USA v Európe, aby odstúpili od jadrovej dohody s Iránom

402979_mike pence 676x451.jpg

VARŠAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Americký viceprezident Mike Pence vyzval spojencov USA v Európe, aby odstúpili od jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Počas prejavu na varšavskej konferencii o Blízkom východe tiež vyhlásil, že „Irán je najväčším sponzorom terorizmu„.

Americké sankcie voči Iránu

Uviedol, že Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko vytvorili špeciálny finančný mechanizmus, ktorý je podľa Washingtonu zameraný na „prelomenie“ amerických sankcií voči Iránu.

Americký minister zahraničia Mike Pompeo vo štvrtok počas otvorenia konferencie povedal, že svet nemôže dosiahnuť mier a bezpečnosť na Blízkom východe bez toho, aby konfrontoval Irán.

Irán konferenciu odsúdil

Konferenciu sponzorujú Spojené štáty a Poľsko. Jej cieľom je podľa organizátorov podpora mieru a bezpečnosti na Blízkom východe. Zdá sa však, že je zameraná predovšetkým na izolovanie Iránu. Na stretnutí sa zúčastňujú aj viacerí vysokopostavení predstavitelia arabských štátov.

Teherán stretnutie odsúdil a označil ho za americký protiiránsky „cirkus„. Rusko vopred oznámilo, že sa na konferencii nezúčastní, neprišla ani vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Viac k témam: Irán, jadrová dohoda, Spojené štáty americké
Zdroj: Webnoviny.sk – Mike Pence vyzval spojencov USA v Európe, aby odstúpili od jadrovej dohody s Iránom © SITA Všetky práva vyhradené.

14. februára 2019