Mierová misia OSN v Timbuktu bola napadnutá, ozbrojenci zabili siedmich ľudí

349385_mali 640x420.jpg

TIMBUKTU 15. augusta (WebNoviny.sk) – Skupina ozbrojencov v pondelok napadla veliteľstvo mierovej misie Organizácie Spojených národov (OSN) v malijskom meste Timbuktu, pričom zabila siedmich ľudí a ďalších siedmich zranila.

O život prišli piati malijskí strážnici, jeden robotník a jeden žandár. Zranenia utrpelo šesť členov misie, z čoho dvaja vážne, a jeden malijský strážnik, informovala misia OSN v Mali (MINUSMA). Ako tiež uviedla, počas incidentu vyslala rýchlu reakčnú jednotku a útočné helikoptéry na zabezpečenie veliteľstva. Členovia mierového zboru zneškodnili šiestich útočníkov.

Udalosti označili za terorizmus

V pondelok tiež došlo k útoku na susedné tábory OSN v meste Douentza v centrálnom regióne Mopti, kde ozbrojenci zabili malijského vojaka a jedného príslušníka mierového síl. Ďalší člen misie utrpel ľahké zranenia. OSN pri zásahu proti útočníkom, ktorí na jeden z táborov strieľali z blízkeho kopca, zabili dvoch z nich.

Šéf misie Mahamat Saleh Annadif obe udalosti označil za teroristické útoky. OSN momentálne vyšetruje, či sú dané útoky prepojené.

Najsmrteľnejšia misia OSN

MINUSMA je najsmrteľnejšia misia zo všetkých 16 svetových mierových operácií OSN, píše agentúra AP. Tento rok prišlo o život dovedna už deväť príslušníkov mierových síl.

Generálny tajomník António Guterres pondelkové útoky odsúdil a zdôraznil, že takéto činy namierené proti členom mierových zborov „môžu byť podľa medzinárodného práva považované za vojnové zločiny“, uviedol jeden z hovorcov OSN Farhan Haq.

Viac k témam: Mali, OSN Organizácia spojených národov, terorizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Mierová misia OSN v Timbuktu bola napadnutá, ozbrojenci zabili siedmich ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2017