Mesto Manbidž je oslobodené od IS, vyhlásili sýrski Kurdi

Obsadenie Manbidžu a jeho okolia bude znamenať, že IS stratí poslednú prístupovú cestu k tureckej hranici a zostane v tejto oblasti odrezaný od okolitého sveta.ISTANBUL 12. augusta (WebNoviny.sk) – Ozbrojené jednotky sýrskych Kurdov, podporené americkými náletmi, oznámili v piatok „oslobodenie“ strategického mesta Manbidž na severe Sýrie z rúk militantov skupiny Islamský štát (IS). Po ukončení záverečnej ofenzívy podľa nich v meste pokračujú už len odmínovacie operácie, vyplýva z vyhlásenia zverejneného prokurdskou tlačovou agentúrou Firat.

Posledná časť mesta, ktorá bola pod kontrolou IS, bola „úplne vyčistená od bánd“, uvádza vyhlásenie Manbidžskej vojenskej rady s tým, že kľúčovú úlohu zohrali letecké útoky USA, informuje agentúra DPA.

Odporúčame:

Žena maskovala cestu za IS ako svadobnú, dostala 12 rokov

Demokratické sily Sýrie (SDF), Spojenými štátmi podporovaná aliancia kurdských, arabských a iných milícií bojujúcich proti IS a ďalším extrémistickým skupinám na severe Sýrie, predtým oznámili, že v piatok začali záverečný útok v Manbidži.

Operácia zameraná na dobytie mesta z rúk extrémistov IS, ktorý Manbidž ovládali od roku 2014, trvala celkovo 73 dní. SDF ešte minulý týždeň uviedli, že mesto so vzdušnou podporou koalície pod vedením USA takmer úplne dobyli a ostávalo ho len „vyčistiť“ od hŕstky bojovníkov IS, ktorý sa tam zabarikádovali.

Obsadenie Manbidžu, ležiaceho neďaleko Turecka, a jeho okolia bude podľa agentúry Reuters znamenať, že IS stratí poslednú prístupovú cestu k tureckej hranici a zostane v tejto oblasti odrezaný od okolitého sveta. DPA uvádza, že tiež významne obmedzí možnosti IS pri dopravovaní zásob a bojovníkov do hlavnej bašty tejto skupiny, severosýrskeho mesta Rakka, i zvyšných území, ktoré kontroluje v Sýrii a Iraku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. augusta 2016