Merkelová: Utečenci do Nemecka terorizmus nepriniesli

Islam podľa kanclárky do krajiny patrí, pokiaľ je praktizovaný v súlade s ústavou.BERLÍN 18. augusta (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu uviedla, že utečenci nepriniesli terorizmus do Nemecka. Zopakovala tiež, že islam patrí do krajiny, pokiaľ je praktizovaný v súlade s ústavou, informovala tlačová agentúra Reuters. Do Nemecka vlani prišiel viac než milión ľudí utekajúcich pred vojnou a chudobou na Blízkom východe, v Afrike a iných častiach sveta. Nálady voči nim v krajine sa zhoršili po sérii útokov z júla, vrátane troch spáchaných migrantmi. K dvom z týchto útokov sa prihlásila militantná skupina Islamský štát (IS).

„Fenomén islamistického terorizmu, IS, nie je fenoménom, ktorý k nám prišiel s utečencami,“ povedala Merkelová na mítingu svojich kresťanských demokratov v Meklenbursku-Predpomoransku pred septembrovými krajinskými voľbami. Merkelová uviedla, že mnohí ľudia cestovali z Nemecka do Sýrie, aby tam podstúpili výcvik s islamskými militantmi. Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere ešte v júni oznámil, že do Sýrie alebo Iraku odišlo zo spolkovej republiky vyše 800 ľudí.

Viac o útokoch v Nemecku:

Video: V Mníchove sa strieľalo, útočník je mŕtvy (online)

V nemeckom Ansbachu sa odpálil Sýrčan, nálož mal v batohu

Sýrsky migrant zabil ženu mačetou

Mladík napadol sekerou ľudí vo vlaku, kričal ‚Alláhu akbar‘

„Táto skupina nám robí starosti už niekoľko rokov,“ konštatovala kancelárka na podujatí v meste Neustrelitz, 100 kilometrov severne od Berlína.
Merkelovej popularita po nedávnych útokoch utrpela a 52 percent Nemcov sa medzičasom domnieva, že jej politika v súvislosti s migrantmi je zlá, vyplýva z minulotýždňových výsledkov prieskumu.

Prílev migrantov, z ktorých sú mnohí moslimovia, naopak zvýšil podporu protiimigračnej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá by si podľa očakávaní mohla viesť dobre v regionálnych voľbách v Meklenbursku-Predpomoransku a Berlíne. „Jasne sme povedali, že islam, ktorý pracuje a žije na základe ústavy… patrí k Nemecku,“ citovala Merkelovú agentúra Reuters. Kancelárka dodala, že taký druh islamu, ktorý sa nedrží ústavy a neakceptuje rovnoprávnosť žien, nemá v krajine miesto.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. augusta 2016