Merkelová srší skepticizmom, migranti sú beh na dlhé trate

Otázka utečencov vnáša napätie do vzťahov Berlína s ďalšími členmi Európskej únie už od začiatku veľkého prílevu migrantov v roku 2015.BERLÍN 28. januára (WebNoviny.sk) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vníma skepticky nádeje na to, že sa v Európskej únii v krátkodobom horizonte podarí nájsť riešenie problému spravodlivého rozdelenia migračnej záťaže. Táto otázka vnáša napätie do vzťahov Berlína s ďalšími členmi EÚ už od začiatku veľkého prílevu migrantov v roku 2015.

„Nešírila by som prílišný optimizmus,“ povedala Merkelová vo svojom v sobotu zverejnenom týždennom internetovom príhovore v súvislosti s vyhliadkami na prelom na summite lídrov členských štátov EÚ, ktorý sa bude konať budúci piatok (3.2.) na Malte.

„Ale musíme trvať na tom, aby každý prevzal trocha solidárnosti pri rozdelení (migrantov),“ zdôraznila kancelárka s tým, že by to mohlo zahŕňať prispievanie k zaisťovaniu bezpečnosti hraníc a rozvojovej pomoci. „Ako to presne bude vyzerať, to nemôžem momentálne ešte povedať. Táto záležitosť ešte nie je vyriešená.“

Merkelová dodala, že „samozrejme chceme zastaviť nelegálnu migráciu“, čo je aj v záujme utečencov, pretože vlani sa ich viac než 4000 utopilo v Stredozemnom mori, prevažne na ceste z Líbye do Talianska.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. januára 2017