Mayová: Briti a USA majú príležitosť stáť spolu opäť na čele

Britská premiérka Theresa Mayová sa stane prvou svetovou líderkou, ktorá sa stretne s nedávno inaugurovaným šéfom Bieleho domu. WASHINGTON 27. januára (WebNoviny.sk) – Spojené štáty a Británia majú zodpovednosť obnoviť svoj „špecifický vzťah“ pre novú éru a mohli by byť znovu „spoločne na čele“, vyhlásila vo štvrtok britská premiérka Theresa Mayová. Premiérka to povedala na stretnutí republikánskych kongresmanov, ktoré sa konalo vo Filadelfii. Mayová sa v piatok po prvý raz stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

„V časoch, keď spolu znova nachádzame svoju dôveru, keď vy obnovujete svoju krajinu a my svoju, máme príležitosť, vlastne zodpovednosť, oživiť náš špecifický vzťah do tejto novej éry,“ povedala Mayová.Svet prechádza „obdobím zmien“ a obe krajiny na to môžu odpovedať tak, že budú buď pasívnymi okolostojacimi, alebo „môžu ešte raz využiť príležitosť a byť spolu na čele,“ dodala predsedníčka britskej vlády.

Stretne sa s Trumpom ako prvá
Mayová sa stane prvou svetovou líderkou, ktorá sa stretne s nedávno inaugurovaným šéfom Bieleho domu. Podľa vlastných slov je „veľmi potešená“, že obchodná dohoda medzi USA a Britániou je jednou z Trumpových priorít.Mayová na republikánskom stretnutí ďalej vyhlásila, že Západ by sa mal mať na pozore pred Ruskom, pričom by sa mal pridržiavať prístupu „dôveruj, ale preveruj“, ktorý zastával bývalý americký prezident Ronald Reagan.

Premiérka takisto označila iránsku jadrovú dohodu za „životne dôležitú pre regionálnu bezpečnosť“, zatiaľ čo Trump sa vyhráža jej zrušením.Mayová zhodnotila, že inštitúcie ako OSN či NATO, ktoré Trump viac ráz skritizoval ako zastarané, sú stále dôležité. Pripustila však, že „potrebujú reformu a obnovu, aby mohli byť relevantné aj v súčasnosti“.

Daruje Trumpovi misu „dôvery“
Mayová daruje pri príchode do Bieleho domu Trumpovi škótsku misku „dôvery“. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News. Premiérka odovzdá „quaich“, teda škótsku dvojuchú plytkú šálku na pitie, ktorá sa kedysi pokladala za dar na nadviazanie spojenectva medzi rodinnými klanmi v oblasti Škótskej vysočiny na severe Británie.

Mayovej dar má odrážať jej nádeje na silný zväzok s novým prezidentom Spojených štátov, ako aj pripomenúť jeho škótsky pôvod. Mayová prinesie Trumpovi takisto darčekový kôš s potravinami, vyprodukovanými vo vidieckom sídle Chequers, kam chodievajú oddychovať premiéri Spojeného kráľovstva. Kôš bude obsahovať jablkovú šťavu a slivkový lekvár z ovocia vypestovaného v záhradách sídla Chequers v anglickom grófstve Buckinghamshire.

V darčekovom koši bude dominovať tiež známy Bakewellský koláč – z marmelády, brusníc a bielej čokolády – upečený v sídle Chequers.Quaich (vyslov „kuejk“ alebo „kuejch“) je odvodený zo slova v škótskej galčine, ktoré znamená miska či šálka, ako uvádzajú predstavitelia premiérkinho úradu. Tento artefakt má pôvod na Škótskej vysočine, kde ho vodcovia klanov udeľovali na znak svojej pohostinnosti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2017