Matovič ukázal výsledky prieskumu prezidentských kandidátov a apeluje na Čaputovú, aby sa vzdala

402847_mat_cap 676x478.jpg

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – Zuzana Čaputová by sa mala zachovať zodpovedne a odstúpiť zo súboja o prezidentské kreslo. Vyplýva to zo slov šéfa hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča, ktorý v stredu prezentoval výsledky prieskumu agentúry Focus, ktorý si hnutie dalo vypracovať.

Zároveň prezentoval aj výsledky ďalších dvoch otázok z prieskumu. Matovič v stredu  na tlačovej konferencii povedal, že Progresívne Slovensko, ktorého je Zuzana Čaputová podpredsedníčkou, by malo prehodnotiť svoj postoj. Čaputová totiž v stredu vyhlásila, že sa zatiaľ nevzdáva a pokračuje v kampani.

Do druhého kola sa môže dostať Harabin

Matovič sa odvoláva na to, že podľa prieskumu agentúry Focusu by sa do druhého kola mohol dostať Štefan Harabin, ak by v jeho prospech odstúpil líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Takisto podľa prieskumu vyplýva, že šancu poraziť Maroša Šefčoviča má Robert Mistrík. Čaputová by podľa tohto prieskumu nad Šefčovičom nezvíťazila.

Matovič preto zdôraznil, že „je zodpovedné neriskovať Harabina v druhom kole a neriskovať to, že Robert Fico sa stane predsedom Ústavného súdu SR“. Tvrdí totiž, že víťazstvom Šefčoviča by sa Fico šéfom košického súdu stal. Matovič sa teda prikláňa k možnosti, aby sa Čaputová vzdala kandidatúry a verí, že z nej bude dobrá ministerka. Je podľa neho naivné predpokladať, že Čaputová bude ešte dramaticky rásť.

„Sám som zastával a obhajoval pozíciu Zuzany Čaputovej, aby dostala ešte priestor. Pán Mistrík chcel, aby sa jeden z nich vzdal už pri prvom prieskume. Ja som ju podporil, aby sa nevzdávala, aby ju ľudia spoznali,“ pokračoval Matovič. Dnes ale nemožno podľa neho hazardovať s budúcnosťou Slovenska.

Mohli postaviť Remišovú

Matovič zatiaľ Mistríka otvorene nepodporil, verí, že Zuzana Čaputová hnutiu ešte uľahčí situáciu, a teda sa vzdá. Zároveň pripomenul, že hnutie mohlo postaviť svoju kandidátku Veroniku Remišovú, ale zachovalo sa zodpovedne. Predpokladá, že tí, ktorí by volili Remišovú, by volili Mistríka a hlavne Čaputovú. Treba ale brať do úvahy, že dnes má v druhom kole väčšiu šancu proti Šefčovičovi Mistrík.

Podľa prieskumu volebných preferencií agentúry Focus, ktorý si dalo vypracovať hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, by sa na prvom mieste v prezidentských voľbách umiestnil Maroš Šefčovič, ktorý má podporu Smeru-SD. V prieskume získal podporu 20,1 percenta.

Za ním nasleduje Robert Mistrík, ktorý má podporu SaS a hnutia Spolu, so 17,1 percentami. Zuzana Čaputová získala 14,4 percenta. Na štvrtom mieste skončil sudca Štefan Harabin (13,6%). Šéf strany ĽSNS Marian Kotleba by získal 8,9 percenta, Béla Bugár (Most-Híd) by dostal 7,4 percenta, Milan Krajniak zo Sme rodina 6,3 percenta, František Mikloško má podľa prieskumu podporu 4,5 percenta voličov a Eduard Chmelár 3,5 percenta.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Viac k témam: OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, Progresívne Slovensko
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič ukázal výsledky prieskumu prezidentských kandidátov a apeluje na Čaputovú, aby sa vzdala © SITA Všetky práva vyhradené.

13. februára 2019