Matica slovenská podala trestné oznámenie na Nadáciu Zastavme korupciu, mimovládka ho považuje za účelové zastrašovanie

529193_titulka ms 676x451.jpg

10.7.2024 (SITA.sk) – Matica slovenská podala trestné oznámenie na Nadáciu Zastavme korupciu. Trestné oznámenie za údajné ohováranie dostala mimovládna organizácia podľa vlastných slov preto, lebo pred časom odhalila, že Matica slovenská má blízko k Ruskej tajnej službe.

Účelové zastrašovanie

Tvrdí, že v roku 2019 Matica podpísala memorandum o spolupráci so Štátnou ruskou historickou spoločnosťou, ktorej predsedom je šéf ruskej tajnej služby Sergej Naryškin. Nadácia tvrdí, že informáciu potvrdila aj samotná Matica. „Trestné oznámenie preto považujeme za účelové zastrašovanie,“ napísala Zastavme korupciu na sociálnej sieti.

Nadácia tvrdí, že viacerí členovia najužšieho vedenia ruskej historickej spoločnosti, vrátane Naryškina sú na sankčným zoznamoch pre podporu vojny na Ukrajine.

Proruská rétorika

Ruská historická spoločnosť šíri vzdelávanie o ruských dejinách po celom Rusku, jej predstavitelia rozprávajú o ukrajinskej nezávislosti v úvodzovkách a veľmi sa snažia expandovať aj do zahraničia. Zatiaľ sa im darí najmä v Srbsku, Bosne a Hercegovine a na Slovensku,“ priblížila Zastavme korupciu.

Dodáva, že v matičných novinách je možné nájsť množstvo textov, ktoré sú plné proruskej rétoriky a odporu k západu. Matica však podľa nadácie tvrdí, že sa k ruskému štátnemu režimu nevyjadruje, nepodporuje ho a taktiež hovorí, že nie je nástrojom akejkoľvek cudzej štátnej moci v našej krajine.

Dohodnutá spolupráca

Tajomník Matice slovenskej Ján Seman Nadáciu informoval, že Matica „memorandum o spolupráci komunikovala so zástupcami Ruskej historickej spoločnosti v roku 2019 na podujatí Múzea SNP v Banskej Bystrici. Po vzájomnej diskusii sme sa slovne dohodli na možnej spolupráci, ktorej hlavným cieľom malo byť realizovanie výstav a výmena archívnych a historických dokumentov„. Spolupráca sa nakoniec podľa matičiarov nerealizovala, pretože prišla pandémia ochorenia Covid-19 a následne vojna na Ukrajine.

Ruská strana im vraj ani nevrátila podpísanú verziu dokumentu. Matičiari však ani po začiatku vojny svoj podpis pod spoločným memorandom nevypovedali a dokonca zástupcu ruskej spoločnosti pozvali minulý rok na Slovensko na oslavu 160. výročia Matice slovenskej v Martine,“ tvrdí mimovládna organizácia.

Vykoľajenie krajiny

Ruslan Gagkuev z predsedníctva Ruskej historickej spoločnosti pred „proruskými médiami“ ocenil spoluprácu s Maticou slovenskou. „Podobné vyjadrenia Gagkueva citoval aj ruský portál ePrimeffed: ,už viac ako päť rokov sme spojení s Maticou slovenskou vďaka memorandu o spolupráci a máme spoločné projekty´. Čo je vlastne zlé na takejto spolupráci? Ruská historická spoločnosť je riadená ruskou vládou a plní jej zadania,“ ozrejmila Zastavme korupciu.

Expert na hybridné hrozby a riaditeľ Inštitútu pre budovanie odolnosti Victor Breiner pre Nadáciu uviedol, že snaha ruských služieb spolupracovať s kultúrnymi inštitúciami, akou je aj Matica, je bežnou súčasťou ruských vplyvných operácií v Európe. „Takáto spolupráca nie je len extrémne nebezpečná, ale môže našu krajinu úplne vykoľajiť na desaťročia dopredu,“ povedal pre mimovládnu organizáciu.

Viac k témam: mimovládna organizácia, Ruská tajná služba, Trestné oznámenie, Trestný čin ohovárania
Zdroj: SITA.sk – Matica slovenská podala trestné oznámenie na Nadáciu Zastavme korupciu, mimovládka ho považuje za účelové zastrašovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

10. júla 2024