Matečná sa ostro pustila do protestujúcich farmárov, ide o neúspešných politikov a podozrivých v kauzách

403577_img_2204_copy 676x462.jpg

BRATISLAVA 20. februára (WebNoviny.sk) – Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná vyjadrila v stredu pred rokovaním vlády nesúhlas s účasťou protestujúcich farmárov na ňom.

Neúspešní opoziční kandidáti

Podľa ministerky ide o ľudí prepojených na kriminálne prostredie, pritom u niektorých prebieha vyšetrovanie vo viacerých kauzách, ostatní majú byť neúspešní opoziční kandidáti v regionálnych voľbách.

„Musím povedať, že ako podpredsedníčka vlády, ministerka a členka SNS si nemyslím, že na vládu by mali chodiť takíto ľudia. Je to však legitímne právo zavolať na vládu kohokoľvek,“ uviedla v stredu Gabriela Matečná.

Ako píše portál nasvidiek.sk, ministerka nie je stotožnená s tým, že sa legitimizujú ľudia, ktorí sa iným vyhrážali zabitím, alebo si na iných objednali nástražné výbušné systémy.

Narážala tým nielen na známy spor Františka Oravca a spoločnosti ESIN Group, ale aj na dávnejší incident „hovorcu“ farmárov Patrika Magdoška. Ten sa mal v roku 2012 vyhrážať istému Mariánovi A., že ak sa mu neospravedlní, zabije ho. Magdoškov spor vtedy skončil zmierom oboch strán a pokutou vo výške niekoľko stoviek eur.

Podozriví z vyhrážania sa

Traktorový protest podľa ministerky pôdohospodárstva organizujú ľudia, ktorí sa tvária, že sú farmári, no tak to nie je.

„Mnohí z nich farmármi ani nie sú, nemajú ani meter štvorcový pôdy a na druhej strane sú tam ľudia, ktorí majú tisícky hektárov pôdy a získali tisícky eur z eurofondov. Majú drahé traktory aj za 150 tisíc eur a cesta z Košíc na takomto stroji do Bratislavy ich stojí šesťtisíc eur. Tvrdia pritom, že majú problém uživiť svoje firmy,“ dodala Matečná.

K plneniu niektorých požiadaviek, s ktorými prišli farmári do Bratislavy uviedla, že rezort pôdohospodárstva ich rieši od jej nástupu do funkcie ministerky.

„Ministerstvo rieši tieto témy už dávno, nedávno sme sa zaviazali, že vyrobíme dokument o pozemkových úpravách. Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 riešime so samosprávami a farmármi, ktorí chcú jednať za rokovacím stolom. Urobili sme najviac protikorupčných opatrení, aby sa zefektívnila a stransparentnila činnosť Pôdohospodárskej platobnej agentúry a ďalších orgánov,“ dodala Matečná.

Ministerka pôdohospodárstva na záver svojho vyhlásenia uviedla, že sa k samotnému rokovaniu s farmármi na Úrade vlády SR vyjadrí hneď po jeho skončení. „Uvidíme, ako bude prebiehať rokovanie vlády. Hneď po ňom zaujmem svoje stanovisko,“ uzavrela Matečná.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Protest farmárov v Bratislave

Viac k témam: farmári, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), protest farmárov
Zdroj: Webnoviny.sk – Matečná sa ostro pustila do protestujúcich farmárov, ide o neúspešných politikov a podozrivých v kauzách © SITA Všetky práva vyhradené.

20. februára 2019