Matečná a SNS nevedia riešiť problémy v poľnohospodárstve, tvrdí OĽaNO a žiada odchod ministerky

358140_img_6694 1 676x451.jpg

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) – Hnutie OĽaNO reaguje na správu generálneho prokurátora Čižnára o desiatkach prípadoch farmárov, ktoré Generálna prokuratúra SR skontrolovala a našla viaceré pochybenia, Tie ich následne viedli k tomu, aby začali deväť trestných stíhaní.

Situácia je mimoriadne závažná

Ak generálny prokurátor spochybní celý systém kontroly na Pôdohospodárskej platobnej agentúre a opakovane hovorí o pochybeniach a systémovom zlyhaní, znamená to podľa poslankyne hnutia OĽaNO Veroniky Remišovej, že aj orgány činné v trestnom konaní si uvedomujú, že situácia je mimoriadne závažná.

Odporúčame:
Generálna prokuratúra začala trestné stíhania v prípade farmárov, Čižnár sa stretne s Matečnou

„V krajine, kde platí zákon a vyvodenie politickej zodpovednosti, by ministerka Matečná už dávno nemala byť na svojom poste. Po tom, ako sme vyzvali na mimoriadnej schôdzi ministerku Matečnú, aby odstúpila, už aj generálny prokurátor apeluje na Gabrielu Matečnú, aby si urobila poriadok vo svojom rezorte,“ konštatovala Remišová.

Systémové zlyhanie

Ako pokračovala, generálna prokuratúra hovorí o tom, že systém kontroly v rezorte pôdohospodárstva nie je individuálnym zlyhaním, ale systémovým zlyhaním.

Odporúčame:
Ministerka Matečná predstavila Register pôdy LPIS, do systému môže nazrieť aj verejnosť

„To v praxi znamená, že celý systém je nastavený zle, vytvára korupčné podhubie a živnú pôdu pre rôznych špekulantov. My to tvrdíme už dva roky a dlhodobo hovoríme o pochybných dotáciách, zle pripravených výzvach, či obrovských zlyhaniach v systéme hodnotenia. Generálny prokurátor takisto otvorene hovoril o tom, že niekto chce „obtiahnuť štát“, no zdá sa, že ministerka Matečná a Slovenská národná strana takéto spôsoby tolerujú a nevedia riešiť problémy v pôdohospodárstve,“ poznamenala poslankyňa.

Pochybenia v desiatich prípadoch

Generálna prokuratúra (GP) SR preskúmala celkovo 36 trestných spisov týkajúcich sa samostatne hospodáriacich roľníkov. Ako objasnil na tlačovej konferencii generálny prokurátor Jaromír Čižnár, z nich boli zistené pochybenia v desiatich prípadoch. V deviatich prípadoch dala generálna prokuratúra pokyn na začatie trestného stíhania.

„Ani v jednej z týchto vecí, ktoré sa preskúmavali, z týchto 36, neboli prioritne skúmané alebo neboli preverované nejaké machinácie s dotáciami. Čo by možno mohlo vyznieť vcelku pozitívne, ale to tak nie je. Nechápem jednu vec: keby niekto išiel do hĺbky, tak by zistil, že niekde za tým sú aj podozrenia zo subvenčných podvodov,“ povedal.

Podľa generálneho prokurátora, keby si Slovenský pozemkový fond (SPF), Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA), Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, plnili svoje povinnosti, prokuratúra by nemala v čom konať.

Viac k témam: Gabriela Matečná, Jaromír Čižnár, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Veronika Remišová
Zdroj: Webnoviny.sk – Matečná a SNS nevedia riešiť problémy v poľnohospodárstve, tvrdí OĽaNO a žiada odchod ministerky © SITA Všetky práva vyhradené.

16. júla 2018