Maďarsko znížilo úroky na nové rekordné minimum

Centrálna banka krajiny zredukovala svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 15 bázických bodov na 0,9 percenta.BUDAPEŠŤ 24. mája (WebNoviny.sk) – Maďarská centrálna banka zredukovala svoju základnú úrokovú sadzbu o 15 bázických bodov. Svojím utorkovým rozhodnutím ju tak znížila na nové rekordné minimum 0,9 %, keďže sa snaží podporiť spomaľujúcu ekonomiku a oživiť infláciu.

Centrálna banka uviedla, že udržiavanie hlavnej sadzby na úrovni 0,9 % zabezpečí dosiahnutie želanej inflácie zo strednodobého hľadiska. Týmto vyhlásením banka fakticky ukončila svoj cyklus uvoľňovania menovej politiky, ktorá začala v marci.

Celková hladina maďarských spotrebiteľských cien prestala klesať a v apríli sa vrátila k rastu. Medziročná aprílová inflácia bola na úrovni 0,2 % po tom, ako sa ceny v marci o 0,2 % znížili.

Predpokladá sa však, že priemerná inflácia aj v tomto aj v budúcom roku zostane pod želanou úrovňou, ktorá je podľa centrálnej banky Maďarska vo výške 3 %. Medziročný hospodársky rast krajiny sa v prvom kvartáli tohto roka spomalil na úroveň 0,9 % po tom, ako v záverečnom štvrťroku vlaňajška ekonomika posilnila o 3,2 %.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2016