Lukáš Klein zabojuje o titul na Australian Open

Dosiaľ posledný zo siedmich juniorských grandslamových titulov pre Slovensko v ére samostatnosti (so zarátaním predchádzajúceho obdobia je to tucet trofejí) vybojovala vlani na newyorských US Open vo štvorhre dievčat Viktória Kužmová s Ruskou Alexandrou Pospelovovou.MELBOURNE 28. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský tenista Lukáš Klein a Čech Patrik Rikl nasadení ako ôsmi zvíťazili za 80 minút 7:6 (2), 7:6 (4) vo štvrtkovom semifinále štvorhry juniorov na grandslamových Australian Open v Melbourne. Vo finále budú hrať s úspešnými z derby Alex De Minaur, Blake Ellis (Aus.) – Scott Jones, Max Purcell (Aus.).

„Chlapci vyhrali dva zápasy za sebou tak, že rozhodli v štyroch tajbrejkoch v sérii. Lukáš výborne podával, s Riklom utvorili šikovný pár s veľmi dobrým deblovým poňatím. Neustále sa tlačili k sieti, výborne prebiehali a skvele volejovali,“ referoval po semifinále pre spravodajstvo Slovenského tenisového zväzu (STZ) tréner Kleina v rámci programu Národného tenisového centra Ľubomír Kurhajec.

VŠETKY SPRÁVY Z AUSTRALIAN OPEN

Zo Spišskej Novej Vsi pochádzajúci 17-ročný člen TK Vysoké Tatry Klein môže na južnej pologuli nadviazať na chlapčenský deblový triumf Filipa Horanského (s Čechom Jiřím Veselým) zo sezóny 2011. Vlani v metropole Viktórie vo finále štvorhry juniorov neuspel Alex Molčan (po boku Poliaka Huberta Hurkacza), s Kleinom a Patrikom Némom člen družstva SR do 18 rokov, ktoré v auguste 2015 na letných ME tímov tejto vekovej kategórie pod historickým názvom Valerio/Galea Cup vo francúzskom La Rochelle dobylo kontinentálny titul – prvý pre Slovensko v 65-ročnej histórii. Práve Klein (nar. 22. marca 1998) ako jediný z tria môže na tomto podujatí hrať ešte aj v sezóne 2016.

Odporúčame:

Video: Kerberová vyzve Serenu vo finále Australian Open

Tereza Mihalíková si zahrá semifinále a finále Australian Open

Lukáš Klein figuruje na 27. priečke v tzv. kombinovanom juniorskom svetovom rebríčku ITF. Vlani si – tiež s Riklom – zahral štvrťfinále debla chlapcov na US Open. Vo štvorhre v rokoch 2015 aj 2016 získal trofej na domácom januárovom halovom „hardovom“ podujatí ITF Grade 2 Slovak Junior Indoor v Senci (so spomenutým Némom, resp. Čechom Filipom Dudom).

Dosiaľ posledný zo siedmich juniorských grandslamových titulov pre Slovensko v ére samostatnosti (so zarátaním predchádzajúceho obdobia je to tucet trofejí) vybojovala vlani na newyorských US Open vo štvorhre dievčat Viktória Kužmová s Ruskou Alexandrou Pospelovovou. SR dosiaľ naposledy mala zastúpenie v juniorskom finále na Australian Open vlani, a to dvojnásobne: Tereza Mihalíková v ňom triumfovala, Molčan v debli neuspel. Slováci boli v aspoň jednom juniorskom finále na šiestich z ostatných siedmich podujatí veľkej štvorky vrátane tohto, o výnimku v rámci úspešného obdobia počnúc Wimbledonom 2014 sa postaral parížsky Roland Garros 2015.

Štvorhra juniorov – semifinále:
Lukáš Klein, Patrik Rikl (SR/ČR-8) – Elliot Benchetrit, Evan Furness (Fr.) 7:6 (2), 7:6 (4) za 80 minút

Prehľad triumfov slovenských juniorov na grandslamových tenisových turnajoch:
* v ére samostatnosti SR

Australian Open (Melbourne):
2010 – štvorhra dievčat: Jana Čepelová, Chantal Škamlová
2011 – štvorhra chlapcov: Filip Horanský (s Čechom Jiřím Veselým)
2015 – dvojhra dievčat: Tereza Mihalíková

Roland Garros (Paríž):
1994 – štvorhra dievčat: Henrieta Nagyová (so Švajčiarkou Martinou Hingisovou)
2006 – dvojhra chlapcov: Martin Kližan

US Open (New York):
2007 – dvojhra dievčat: Kristína Kučová
2015 – štvorhra dievčat: Viktória Kužmová (s Ruskou Alexandrou Pospelovovou)

Prehľad triumfov slovenských juniorov na grandslamových tenisových turnajoch:
* pred érou samostatnosti SR

Australian Open (Melbourne):
1991 – štvorhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová (s Nemkou Barbarou Rittnerovou)

Wimbledon (Londýn):
1990 – štvorhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová (s Češkou Andreou Strnadovou)

US Open (New York):
1985 – štvorhra dievčat: Radka Zrubáková (s Češkou Andreou Holíkovou)
1986 – štvorhra dievčat: Radka Zrubáková (s Češkou Janou Novotnou)
1991 – dvojhra dievčat: Karina Cíleková-Habšudová

Slovenskí juniori v grandslamových finále v ostatnom období:
2012 Roland Garros dvojhra dievčat: Karolína Schmiedlová (Annika Becková /Nem./ 6:3, 5:7, 3:6)
2012 US Open štvorhra dievčat: Petra Uberalová so Švajčiarkou Belindou Bencicovou (Gabrielle Andrewsová, Taylor Townsendová /USA/ 4:6, 3:6)
2014 Wimbledon dvojhra dievčat: Kristína Schmiedlová (Jelena Ostapenková /Lot./ 6:2, 3:6, 0:6)
2014 US Open štvorhra dievčat: Tereza Mihalíková s Bieloruskou Verou Lapkovou (Ipek Soyluová, Jil Belen Teichmannová /Tur. a Švaj./ 7:5, 2:6, 7:10)
2015 Australian Open štvorhra chlapcov: Alex Molčan s Poliakom Hubertom Hurkaczom (Jake Delaney, Marc Polmans /Aus./ 6:0, 2:6, 8:10)
2015 Australian Open dvojhra dievčat: Tereza Mihalíková (Katie Swanová /V. Brit./ 6:1, 6:4)
2015 Wimbledon štvorhra dievčat: Tereza Mihalíková s Bieloruskou Verou Lapkovou (Dalma Gálfiová, Fanni Stollárová /Maď./ 3:6, 2:6)
2016 US Open štvorhra dievčat: Viktória Kužmová s Ruskou Alexandrou Pospelovovou (Anna Kalinská, Anastasia Potapovová /Rus./ 7:5, 6:2)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. januára 2016