Ľudia podľa prezidenta Kisku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu

402157_andrej kiska 676x451.jpg

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Ľudia na Slovensku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu.

Uviedol to vo svojom príhovore prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v rokovacej sále Národnej rady Slovenskej republiky. „Som presvedčený, že dnes to znamená zvoliť 18 kandidátov, ktorí môžu byť kvalitnými ochrancami ústavnosti na Slovensku,“ vyhlásil Kiska.

Pripomenul, že o deväť dní sa skončí funkčné obdobie deviatim sudcom a sudkyniam Ústavného súdu Slovenskej republiky.

Dve tretiny sudcovských miest sa uvoľnia a ich obsadenie bude definovať charakter súdu na najbližších 12 rokov. „To, ako vaša dnešná voľba dopadne, bude pre budúcnosť Slovenska a dôveru ľudí v štát, demokraciu a spravodlivosť nesmierne dôležité,“ povedal.

Dostatok kvalitných a čestných odborníkov

Podľa prezidenta medzi 39 uchádzačmi je dostatok kvalitných a čestných odborníkov. „Niet žiadnych pochýb o tom, že aj spomedzi dnešných 39 uchádzačov je možné zostaviť dôveryhodný ústavný súd,“ uviedol.

Ústavný súd Slovenskej republiky považuje za jednu z najvýznamnejších inštitúcií v našej krajine. „Ako občania, ale aj ako zvolení zástupcovia ľudí, doň vkladáme dôveru, že bude nestranne a nezávisle vykladať ústavu, rozhodovať o našich právach a slobodách, že bude garantovať demokratický charakter štátu a chrániť vládu práva na Slovensku. Sila a presvedčivosť inštitúcií je však daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ich tvoria,“ povedal.

Kríza dôvery v politiku

Prezident si myslí, že ak nebudú opatrní, to, čo je dnes krízou dôvery v politiku, môže byť zajtra krízou dôvery v demokraciu.

„Hlasovanie bude o ochote a schopnosti parlamentu konať v záujme Slovenska a zabezpečiť normálne fungovanie štátu. Vládna koalícia má všetko, čo k tomu potrebuje, dostatok kvalitných uchádzačov aj parlamentnú väčšinu,“ vyhlásil.

„Vašou ústavnou povinnosťou je zvoliť 18 kandidátov. Ja ako prezident som pripravený vymenovať z nich deväť sudcov ústavného súdu bez zbytočného odkladu. Tak, aby k 16. februáru 2019 ústavný súd riadne fungoval a bola zabezpečená účinná ochrana práv ľudí na Slovensku,“ povedal.

Viac k témam: Národná rada SR, prezident Slovenskej republiky, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudia podľa prezidenta Kisku žiadajú slušnosť a spravodlivosť, aby mohli opäť veriť štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

7. februára 2019