Loď s nebezpečným nákladom zmizla pod hladinou. Posádku zachránili na poslednú chvíľu

456742_italy_migrants_46576 88cb74630e3f47c483f04e3354e2e8fe 676x451.jpg

25.5.2025 (SITA.sk) – Kontajnerová loď plaviaca sa pod libérijskou vlajkou s nebezpečným nákladom sa potopila pri pobreží Keraly na juhu Indie. Oznámilo to námorníctvo po tom, čo bezpečne zachránilo všetkých 24 členov posádky.

Núdzové volanie a rýchly zásah námorníctva

Indické námorníctvo uviedlo, že loď MSC ELSA 3, uvedená ako 184 metrov dlhá nákladná loď, ktorá sa plavila z indického prístavu Vizhinjam do Kochi, sa v sobotu dostala do problémov a vydala núdzové volanie. Námorné lietadlá sa rýchlo dostali do oblasti a spozorovali dva záchranné člny, pričom kontajnerová loď sa nakláňala v nebezpečnom uhle asi 38 námorných míľ juhozápadne od Kochi.

„Všetkých 24 členov posádky na palube bolo zachránených,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstvo obrany, pričom indická pobrežná stráž (ICG) a hliadkový čln námorníctva vyzdvihli námorníkov z Gruzínska, Ruska, Ukrajiny a Filipín.

Loď viezla aj karbid vápenatý

„Plavidlo sa potopilo so 640 kontajnermi, z ktorých 13 obsahovalo nebezpečný náklad a 12 obsahovalo karbid vápenatý,“ uvádza sa vo vyhlásení. Ministerstvo obrany neupresnilo, čo sa nachádzalo v kontajneroch, ktoré boli podľa neho nebezpečné. Karbid vápenatý sa používa v chemickom priemysle, vrátane výroby hnojív a ocele.

„Vzhľadom na citlivý morský ekosystém pozdĺž pobrežia Keraly aktivovala ICG plnú pripravenosť na reakciu na znečistenie,“ uviedlo námorníctvo.

Viac k témam: nebezpečný tovar, potápajúca loď, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Loď s nebezpečným nákladom zmizla pod hladinou. Posádku zachránili na poslednú chvíľu © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2025