Lietadlo EgyptAir zničil výbuch, naznačujú zvyšky tiel

V oblasti Stredozemného mora, kde sa lietadlo zrútilo, pokračuje pátranie po telesných pozostatkoch obetí, ako aj po zapisovačoch údajov o lete, tzv. čiernych skrinkách.Káhira 24. mája (WebNoviny.sk) – Na palube lietadla spoločnosti EgyptAir, ktoré sa minulý štvrtok zrútilo počas letu z Paríža do Káhiry, došlo zrejme k výbuchu. Vyplýva to z výsledkov analýzy nájdených telesných pozostatkov obetí leteckého nešťastia. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného člena egyptského vyšetrovacieho tímu, ktorý sa zúčastnil na analýze zvyškov tiel.

VŠETKO O HAVÁRII LETU MS804 SPOLOČNOSTI EGYPTAIR

Zdroj spresnil, že predmetom skúmania bolo 80 častí tiel, ktoré boli nájdené uplynulý piatok počas pátrania v Stredozemnom mori. Uviedol, že ide o veľmi malé fragmenty, „nie sú medzi nimi celé časti tiel, ako rameno či hlava“. Zdroj dodal, že „logickým vysvetlením tohto faktu by bola explózia“ na palube lietadla, ktorá spôsobila jeho zrútenie do mora.

Obrazom: Prvé zábery trosiek havarovaného lietadla EgyptAir

V oblasti Stredozemného mora, kde sa lietadlo zrútilo, pokračuje pátranie po telesných pozostatkoch obetí, ako aj po zapisovačoch údajov o lete, tzv. čiernych skrinkách. Predpokladá sa, že sa nachádzajú v hĺbke 2500-3000 metrov pod hladinou mora.

Lietadlo smer nezmenilo

Lietadlo spoločnosti EgyptAir pred zmiznutím nezmenilo smer, tvrdí Egypt. Podľa vyjadrenia gréckeho ministra obrany Panosa Kammenosa však radar ukázal, že AirbusA320 urobil neočakávanú obrátku 90 stupňov vľavo a začal padať.

Po prudkom poklese o vyše 7600 metrov urobil obrátku 360 stupňov vpravo, kým sa zrútil do mora. Z radarov sa im stratil vo výške približne 3000 metrov. Haváriu neprežil nikto zo 66 cestujúcich a členov posádky. Šéf egyptskej štátnej spoločnosti poskytujúcej letecké navigačné služby, Ehab Azmy povedal agentúre AP, že lietadlo letelo v normálnej výške 11.280 metrov, kým zmizlo z radaru a žiaden nezvyčajný pohyb neurobilo. „Tento fakt popiera to, čo Gréci hovoria o lietadle: že náhle stratilo výšku, kým zmizlo z radaru,“ citovala ho BBC.

Azmy dodal, že lietadlo ešte nemalo problémy, keď vstúpilo do egyptského vzdušného priestoru, kde ho sledovali „takmer minútu alebo dve, kým sa stratilo“. Grécki leteckí predstavitelia uviedli, že leteckí dispečeri hovorili s pilotom, keď vstúpil s lietadlom do gréckeho vzdušného priestoru a všetko vyzeralo normálne. Potom sa s ním pokúsili znova skontaktovať, keď mal prejsť do egyptského vzdušného priestoru, ale napriek opakovanému volaniu lietadlo nereagovalo.


Egypt do pátrania vyslal robotickú ponorku

Egypťan Ahmy vo vyhlásení, ktoré poskytol denníku Al-Ahram tiež poprel správu, že egyptská kontrola letovej prevádzky nadviazala kontakt s pilotom lietadla. Egypt v nedeľu vyslal robotickú ponorku do pátrania po letových záznamníkoch nezvestného lietadla EgyptAiru. Prezident Abdal Fattáh Sísí povedal, že zatiaľ by bolo predčasné prikláňať sa k jednej konkrétnej teórii príčiny havárie letu MS804.

Egyptský minister civilného letectva sa vyjadril, že možnosť teroristického útoku je pravdepodobnejšia ako technické zlyhanie, ale podľa Sísího „je všetko možné“. Pri leteckom nešťastí, ktoré sa odohralo uplynulý štvrtok v skorých ranných hodinách počas letu lietadla typu Airbus 320, zahynulo všetkých 66 ľudí na palube, medzi nimi bolo 30 Egypťanov a 15 Francúzov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2016