Letné tábory a školy v prírode musia posúdiť hygienici

Každý organizátor zotavovacieho podujatia pre deti a mládež musí písomne požiadať príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva o jeho posúdenie najmenej 30 dní pred začiatkom.

BANSKÁ BYSTRICA 5. júna (WebNoviny.sk) – S prichádzajúcim letom sa začína aj čas škôl v prírode, viacdenných oddychových pobytov či letných táborov. Hygienici upozorňujú, že organizátori takýchto zotavovacích akcií často zabúdajú na jednu z najdôležitejších povinností, ktorou je zabezpečiť pre deti a ostatných účastníkov všetky podmienky pre ochranu a podporu ich zdravia a prevenciu ochorení. Mnohí z nich ani nevedia, akým pravidlám organizovanie týchto podujatí podlieha. Pritom sú tieto podmienky upravené zákonom už od roku 2007.

Zotavovacím podujatím je podľa zákona organizovaný pobyt najmenej piatich detí a mládeže do 18 rokov veku na čas dlhší ako štyri dni. V prípade pochybností, či organizovaný pobyt detí je, alebo nie je zotavovacím podujatím, je možné požiadať o informáciu na každom regionálnom úrade verejného zdravotníctva (RÚVZ) v SR,“ vysvetľuje vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže banskobystrického RÚVZ Katarína Slotová. Do 30. mája vydal RÚVZ v Banskej Bystrici pre organizátorov zotavovacích podujatí 301 súhlasných rozhodnutí a sedem bez súhlasu.

Organizátor zotavovacieho podujatia pre deti a mládež musí písomne požiadať príslušný RÚVZ o jeho posúdenie najmenej 30 dní pred začiatkom. Okrem identifikačných údajov treba uviesť aj druh, termín a miesto podujatia, počet detí a osôb na ňom pracujúcich vrátane zdravotníka. Ďalej musí žiadosť obsahovať spôsob stravovania, spôsob zásobovania pitnou vodou a údaje o jej kvalite. V prípade umývania sa detí vo vodnom toku aj údaje o jeho kvalite. Pokiaľ ide o putovné podujatie, uvádza sa aj popis trasy.

Napriek tomu, že tieto zákonné povinnosti sú v platnosti takmer 9 rokov, stále sa stretávame s tým, že na RÚVZ sa doručujú len oznámenia o konaní zotavovacích podujatí alebo sú žiadosti zasielané elektronickou poštou v rozsahu dvoch viet na základe ktorých nie je možné posúdiť podmienky zamerané na prevenciu vzniku a šírenia sa ochorení. Organizátori ich tiež zasielajú neskoro, niekedy až v deň nástupu detí na zotavovacie podujatie, alebo aj počas už prebiehajúcej akcie,“ uvádza Slotová. „Často sa nevenuje dostatočná pozornosť výberu rekreačného zariadenia. Organizátori sa spoliehajú na údaje a fotodokumentáciu uverejnenú na internetových stránkach. Bohužiaľ tieto informácie sú niekedy v rozpore so skutočnosťou a následkom sú nespokojní klienti a sťažnosti. Preto odporúčame preveriť si očakávanú úroveň osobnou návštevou vybratého zariadenia a až potom sa rozhodnúť,“ dopĺňa.

Informácie poskytla agentúre SITA hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. júna 2016