Lajčákovi bude počas Valného zhromaždenia OSN radiť americký ekonóm

349843_sachs 640x420.jpg

BRATISLAVA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Americký ekonóm a profesor prestížnej Kolumbijskej univerzity v New Yorku Jeffrey Sachs bude pôsobiť ako externý poradca predsedu 72. Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov Miroslava Lajčáka.

Sachs bude Lajčákovi radiť hlavne v témach rozvoja, boja proti chudobe, vzdelávania, klimatickej zmeny a prevencie konfliktov, ako aj spolupráce s univerzitami, a pracovať bude bez nároku na finančnú odmenu. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Ľudia na prvom mieste

„Úzky dialóg s univerzitami a akademickou obcou vnímam ako jeden z prostriedkov na naplnenie základného princípu môjho mandátu – Ľudia na prvom mieste,“ uviedol Lajčák. Podľa neho čaká OSN v budúcom roku bezprecedentné množstvo výziev, v neposlednom rade implementácia cieľov udržateľného rozvoja.

„Teším sa preto na spoluprácu s profesorom Sachsom, najmä ako špičkovým ekonómom a odborníkom v oblasti rozvoja, ale tiež ako skúseným akademikom,“ uviedol.

Odporúčame:
Delegáciu na Valné zhromaždenie OSN povedie prezident Kiska

Poradca vlád v Južnej Amerike aj Európe

Profesor Sachs v súčasnosti pôsobí aj ako poradca Generálneho tajomníka OSN Antónia Gutteresa pre otázky udržateľného rozvoja. Predtým bol poradcom predchádzajúceho generálneho tajomníka Pan Ki-muna, ale aj Kofiho Annana.

Sachs vyštudoval Harvard, kde neskôr aj pôsobil. Okrem toho bol aj ekonomickým poradcom vlád v Južnej Amerike či Európe, napríklad v Bolívii, či poradcom poľského hnutia Solidarita, ktorému pomáhal s transformáciou ekonomiky.

Sachs je držiteľom mnohých čestných titulov z univerzít po celom svete. V rokoch 2004 a 2005 ho magazín Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí.

Viac k témam: Jeffrey Sachs, Miroslav Lajčák, OSN
Zdroj: Webnoviny.sk – Lajčákovi bude počas Valného zhromaždenia OSN radiť americký ekonóm © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2017