21.4.2025 (SITA.sk) – Úmrtie pápeža Františka pre Vatikán znamená, že v dohľadnom čase bude musieť nájsť nového pontifika. František ako prvý latinskoamerický pápež priniesol významné zmeny, pričom sa zameral na sociálnu spravodlivosť, environmentálne otázky a inkluzívnejšiu cirkev.
Teraz sa kolégium kardinálov pripravuje na konkláve vo Vatikáne, ktoré bude formovať budúcnosť a smerovanie katolíckej cirkvi. Bude ďalší pápež pokračovať vo Františkových pokrokových reformách, alebo sa kardináli vrátia späť k teologickému konzervativizmu? Odpoveď na túto otázku začneme dostávať o niekoľko týždňov po tom, ako zo Sixtínskej kaplnky začne stúpať symbolický biely dym.
Počas funkčného obdobia pápeža Františka došlo k veľkým štrukturálnym zmenám, vrátane decentralizácie moci Vatikánu a vymenovania väčšieho počtu neeurópskych kardinálov ako v prípade ktoréhokoľvek z jeho predchodcov. „Vybral väčšinu kardinálov, ktorí majú právo voliť (nového pápeža),“ povedal Ulrich Lehner, profesor teológie na Univerzite Notre Dame.
A kto sú krátko po smrti pápeža Františka kandidáti s najväčšou šancou zasadnúť na Petrov stolec? Web newsweek.com zostavil zoznam piatich adeptov, ktorí údajne majú najlepšie šance stať sa 267. pápežom.
Kto bude nový pápež? Päť kandidátov…
Luis Antonio Tagle (Filipíny)
Momentálne favorit so stávkovým kurzom 3:1, kardinál Luis Antonio Tagle (67), je považovaný za silného kandidáta na pokračovanie progresívneho programu pápeža Františka. Tagle, zástanca inklúzie a evanjelizácie, má značné skúsenosti s vedením Kongregácie pre evanjelizáciu národov a bol dôveryhodnou osobnosťou vo Františkovom najbližšom kruhu. Pomôcť by mu mohol aj rýchlo rastúci katolicizmus na ázijskom kontinente.
Pietro Parolin (Taliansko)
Kardinál Pietro Parolin (70) je s kurzom 4:1 jedným z najskúsenejších predstaviteľov Vatikánu. Vo svojej úlohe vatikánskeho štátneho sekretára od roku 2013 zohral významnú úlohu v diplomatických záležitostiach vrátane citlivých rokovaní s vládou Číny a krajinami Blízkeho východu. Parolin je vnímaný ako umiernený teologický kandidát, niekto, kto by mohol poskytnúť stabilitu a zároveň zachovať niektoré z Františkových reforiem.
Peter Turkson (Ghana)
Momentálne s kurzom 5:1 je kardinál Peter Turkson (76) známou postavou v cirkevných kruhoch sociálnej spravodlivosti. Ako bývalý šéf Dikastéria pre podporu integrálneho ľudského rozvoja sa Turkson vyjadroval k otázkam, ako sú klimatické zmeny, chudoba a ekonomická spravodlivosť. Turksonovo zvolenie by znamenalo historický okamih v podobe prvého afrického pápeža po dlhých stáročiach. Posledným africkým pápežom bol pápež Gelasius, ktorý slúžil v rokoch 492 až 496 nášho letopočtu.
Peter Erdő (Maďarsko)
Popredný konzervatívny kandidát, kardinál Peter Erdő (72), má momentálne kurz 6:1. Erdő, uznávaný odborník na kánonické právo, bol silným zástancom tradičného katolíckeho učenia a doktríny. Predtým pôsobil ako predseda Rady európskych biskupských konferencií a kládol dôraz na teologickú ortodoxiu. Pre tých, ktorí sa snažia o návrat ku konzervativizmu Jána Pavla II. a Benedikta XVI., by Erdő predstavoval veľký posun od Františkovho prístupu.
Angelo Scola (Taliansko)
S kurzom 8:1 je kardinál Angelo Scola (82) dlhoročným pápežským kandidátom. Patril medzi favoritov konkláve v roku 2013, ktoré napokon zvolilo pápeža Františka. Scola, bývalý milánsky arcibiskup, má hlboké teologické korene a oslovuje tých, ktorí podporujú centralizovanejšiu a hierarchickejšiu Cirkev. Jeho tradicionalistický postoj z neho robí silného kandidáta pre tých, ktorí sa chcú odkloniť od Františkových reforiem, ale jeho vek môže hrať proti nemu.
Viac k témam: Konkláve, Sixtínska kaplnka, Úmrtie, Úmrtie pápeža Františka
Zdroj: SITA.sk – Kto bude nový pápež? Päť najväčších favoritov na nástupcu Františka © SITA Všetky práva vyhradené.
21. apríla 2025