Kresťania slávia túto nedeľu slávnosť Svätej Trojice

Nielen poľnohospodári, ktorí sú v bližšom kontakte s prírodou, ale i ostatní vítajú, ak je na Trojicu pekné a slnečné počasie.BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Kresťania si túto nedeľu pripomínajú slávnosť Svätej Trojice. Sviatok je pre kresťanov príležitosťou, aby vyznali svoju vieru v učenie o Božej Trojici, ktorá je základným článkom viery a kresťanského náboženstva.

Pre lepšie pochopenie vysvetľujú duchovní veriacim význam Svätej Trojice aj ako Stvoriteľa, rukami ktorého je vzkriesený Ježiš Kristus a zoslaný Svätý Duch. Počas bohoslužieb je chrámové rúcho červenej farby. Veriaci dobre poznajú aj symbol trojuholníka s Božím okom uprostred, ktorý je frekventovanou súčasťou výzdoby kostolov.

Svätá Trojica patrí k výtvarne veľmi často zobrazovaným motívom nielen na maľbách, ale i v sochárskom umení. Aj na Slovensku sú jej zasvätené mnohé chrámy.

Svätá Trojica zapadá do obdobia vrcholiacej jari a často aj do času obávaných medardovských dažďov. To má svoj odraz aj v niektorých pranostikách, ktoré tiež v súvislosti s týmto cirkevným sviatkom vyjadrujú obavy roľníkov a pastierov z dažďov, akejsi európskej podoby letných monzúnov.

Bačovia svoj strach z hroziacich chorôb jahniatok a nekvalitnej paše vyjadrujú napríklad v pranostike „Ak prší na Trojicu, schovaj gazda dojeľnicu“ (ovce budú strácať mlieko). Preto nielen poľnohospodári, ktorí sú v bližšom kontakte s prírodou, ale i ostatní vítajú, ak je na Trojicu pekné a slnečné počasie – to podľa dedov znamená, že jasné nebo by malo vydržať aspoň týždeň a priniesť dokonca i začiatok kúpania v prírode.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2016