Kotleba podal sťažnost proti obvineniu v súvislosti s odovzdávaním šekov na 1488 eur

349436_18 640x420.jpg

BRATISLAVA 15. augusta (WebNoviny.sk) – Poslanec NR SR a predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba podal sťažnosť voči obvineniu pre prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Ľudová strana Naše Slovensko sťažnosť zverejnila na sociálnej sieti.

„Mám za to, že vydanie predmetného uznesenia bolo motivované politicky, s cieľom poškodiť moju osobu ako predsedu striktne opozičnej parlamentnej politickej strany,“ uviedol v sťažnosti adresovanej Národnej kriminálnej agentúre.

Šesť mesiacov až tri roky väzenia

Polícia Kotlebu obvinila v júli v súvislosti s marcovým odovzdávaním dobročinných šekov na sumu 1488 eur.

Odporúčame:
Marian Kotleba čelí obvineniu pre šeky za 1488 eur, hrozia mu až tri roky väzenia

„Môžeme potvrdiť, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru 20. júla vzniesol obvinenie osobe M. K. za prečin prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd,“ uviedol v júli hovorca Prezídia Policajného zboru Martin Wäldl. Za tento trestný čin mu hrozí šesť mesiacov až tri roky väzenia.

Číslo 1488 je extrémistickým symbolom

Kotleba odovzdával v marci tohto roku sociálne slabším rodinám šek v hodnote 1488 eur. Viaceré médiá v tejto súvislosti skonštatovali, že číslo 1488 je extrémistickým symbolom.

„Dve osmičky znamenajú ôsme písmeno v abecede dvakrát po sebe. Ide o písmeno H, teda o pozdrav nacistov ‚Heil Hitler‘. Číslo 14 vyjadruje štrnásť slov amerického neonacistického teroristu Davida Lanea, odsúdeného na doživotie: ‚We must secure the existence of our people and a future for white children – Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre naše biele deti‘,“ napísal portál pluska.sk s tým, že táto veta sa stala heslom a bojovým pokrikom hnutia White power, ktoré hlása nadradenosť bielej rasy.

Marian Kotleba je zároveň tretím poslancom ĽSNS obvineným z trestného činu extrémizmu.

Viac k témam: Marian Kotleba
Zdroj: Webnoviny.sk – Kotleba podal sťažnost proti obvineniu v súvislosti s odovzdávaním šekov na 1488 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

15. augusta 2017