Kontrolórku nútili zmeniť výsledky, zistila pochybenia v SNM

Kontrola odhalila napríklad nákladnú rekonštrukciu lustra v Bojniciach, viaceré pochybenia pri verejnom obstarávaní, či nakladaní s tržbou, ktorú odovzdávali 17 dní.

BRATISLAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Vedenie Slovenského národného múzea (SNM) údajne žiadalo od kontrolórky, aby vypustila zo správy o kontrole v SNM v Bojniciach niektoré zistenia. Kontrolu vykonávala v roku 2015.

Ako informoval dnes na tlačovej besede poslanec NR SR za OĽaNO Jozef Viskupič, kontrola odhalila napríklad nákladnú rekonštrukciu lustra v Bojniciach, viaceré pochybenia pri verejnom obstarávaní, či nakladaní s tržbou, ktorú odovzdávali 17 dní. „Toto všetko chceli zo správy vyradiť,“ povedal Viskupič s tým, že kontrolórka si za zistenia vyslúžila trestné oznámenie za zneužívanie funkcie verejného činiteľa. Navyše podľa Viskupiča ministerskí úradníci kontrolórku nútili, aby sa podpísala pod dodatok ku kontrole, ktorý nevypracovala ona, ale niekto, kto kontrolu nevykonával. To však odmietla.

V utorok má prísť ku generálnemu riaditeľovi SNM k výsledkom kontroly zaujať stanovisko riaditeľ bojnického múzea Ján Papco. Ten však už odkázal, že nepríde. Viskupič nevie, či o kauze kontroly vie minister kultúry Marek Maďarič. „Ak o tom nevie, tak neriadi rezort kultúry,“ uviedol Viskupič.

Pán poslanec Viskupič ani pani kontrolórka SNM nehovoria pravdu, že by niekto nútil pani Nehezovú meniť výsledky kontroly na Bojnickom zámku. Správa z kontroly sa nemenila a bola uzavretá,“ reaguje na obvinenia Viskupiča Ministerstvo kultúry (MK) SR. Takisto podľa rezortu kultúry nie je pravda, že by bol na pani kontrolórku SNM vyvíjaný akýkoľvek nátlak na odbore kontroly MK SR. Kontrolórka prišla na odbor kontroly MK SR sama, na základe žiadosti generálneho riaditeľa SNM, aby prerokovala doplnenie správy z kontroly o jej zo zákona povinnú časť – vysporiadanie sa s námietkami kontrolovaného subjektu. Túto časť totiž jej pôvodná správa neobsahovala, vysvetľuje v reakcii MK SR. Dodáva, že „vzhľadom na situáciu na Bojnickom zámku minister ešte v novembri 2015 rozhodol o vykonaní rezortnej kontroly v Bojniciach v roku 2016„.

Poslanec NR SR Ján Mičovský na dnešnej tlačovej besede zas upozornil na kauzu Panského domu z roku 1768 v Polomke, ktorý bol národnou kultúrnou pamiatkou. Dom bol podľa neho zbúraný v roku 2015, pretože bránil rozšíreniu cesty. Vlastníkom budovy bola Slovenská správa ciest. Pokyn na jej zbúranie vydal statik, pretože ohrozovala bezpečnosť premávky.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. februára 2016