25.4.2025 (SITA.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár v piatok otvoril v Biškeku, hlavnom meste Kirgizska, podnikateľské fórum Interhelpo 2. 1 a rokoval s ministrom hospodárstva a obchodu Kirgizskej republiky Bakytom Sydykovom.
Jedným z cieľov prebiehajúcej oficiálnej návštevy slovenskej politickej a podnikateľskej delegácie v Kirgizsku je reflektovať na záujem slovenských firiem využiť rozvíjajúce sa príležitosti v tejto stredoázijskej krajine, a prispieť tak k prehĺbeniu slovensko-kirgizskej hospodárskej spolupráce.
Slovensko ponúka know-how v oblasti vodnej energie aj iných sektorov
„Kirgizsko má veľký potenciál v oblasti využívania vodnej energie a Slovensko má v tomto smere čo ponúknuť. Okrem bohatých skúseností so zabezpečením a rekonštrukciou vodných priehrad a elektrární môžeme zdieľať aj naše technológie a osvedčené postupy v poľnohospodárstve, strojárstve či doprave,“ priblížil Blanár s tým, že SR už v súčasnosti dodáva do regiónu monitorovacie systémy vodných stavieb a meteorologický a hydrologický systém predpovedí. Podľa jeho slov je hlavným cieľom ekonomickej diplomacie práve takéto otváranie dverí slovenským firmám na zahraničné trhy zo strany štátu počas oficiálnych ciest jednotlivých predstaviteľov.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Obchodná bilancia medzi Slovenskom a Kirgizskom dosiahla vlani takmer 77 miliónov eur, pričom slovenský vývoz vzrástol medziročne viac ako štvornásobne. „Stále to však nie je veľa, prišli sme preto v rámci aktivít ekonomickej diplomacie podporiť posilnenie obojstranne výhodných obchodných a investičných vzťahov. Súčasťou mojej delegácie je podnikateľská misia vyše 40 zástupcov 30 slovenských spoločností a inštitúcií,“ povedal Blanár na biznis fóre.
Stredná Ázia ako strategická príležitosť
Priestor pre obchodnú spoluprácu s Kirgizskom, ale aj celým regiónom Strednej Ázie je podľa šéfa slovenskej diplomacie obrovský. „Oceňujeme ekonomický boom a hospodársky rast v Kirgizsku v podobe zvyšovania HDP, a preto sme tu prítomní a máme záujem využiť výhodnú polohu s potenciálom expandovať odtiaľto tiež do ďalších krajín Strednej Ázie. Rovnako Európska únia minulý rok podpísala strategickú dohodu o spolupráci s Kirgizskou republikou, ktorú práve v apríli u nás ratifikoval aj slovenský parlament,“ informoval Blanár, podľa ktorého Dohoda o posilnenom partnerstve a spolupráci (EPCA) medzi EÚ a Kirgizskom vytvára nový právny rámec na prehĺbenie aktivít v oblastiach obchodu, investícií, trvalo udržateľného rozvoja, konektivity, výskumu, inovácií, vzdelávania, ako i životného prostredia a zmeny klímy.
Názov podnikateľského fóra Interhelpo je pripomienkou 100. výročia od nadviazania historického slovensko-kirgizského partnerstva prostredníctvom družstva Interhelpo.
Spolu 150 podnikateľov a predstaviteľov hospodárstva a vlád oboch štátov rokuje na fóre o rozvoji existujúcich partnerstiev, alebo nadviazaní nových, v oblasti strojárstva, elektrotechnického priemyslu, tiež informačných technológií, polygrafie, energetiky, dopravy, ale rovnako zelených technológií, manažmentu vodných zdrojov či potravinárstva. Blanár sa stretol aj s potomkami členov fóra a absolvuje sériu prijatí u najvyšších štátnych predstaviteľov Kirgizska.
Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Životné prostredie, Zmena klímy
Zdroj: SITA.sk – Kirgizsko je bránou do Strednej Ázie, slovenská delegácia na čele s Blanárom rokuje o investíciách aj vývoze – FOTO © SITA Všetky práva vyhradené.
25. apríla 2025