Kim prejavil ochotu rokovať, ‚provokatérom‘ naďalej hrozí

Ak sa nás čo i len slabo dotknú agresívne vonkajšie mocnosti a provokatéri, nebudeme ani trochu zhovievaví, vyhlásil severokórejský vodca. Soul 1. januára (WebNoviny.sk) – Severokórejský vodca Kim Čong-un vo svojom novoročnom príhovore vyzval na zlepšenie vzťahov s Južnou Kóreou a vyjadril pripravenosť začať otvorený dialóg medzi oboma krajinami. Súčasne však pohrozil tvrdou vojenskou odplatou v prípade akýchkoľvek provokácií, informovala agentúra AP.

„Sme ochotní otvorene rokovať s každým, kto si želá mier a zjednotenie,“ vyhlásil Kim v novoročnom prejave, ktorý dnes vysielala v priamom prenose severokórejská štátna televízia. Apeloval pritom na Južnú Kóreu, aby dodržiavala dohodu z 25. augusta minulého roka, ktorú obe krajiny uzavreli v snahe zmierniť eskaláciu vzájomného napätia. To vlani v lete vyústilo aj do menších pohraničných vojenských konfrontácií medzi oboma Kóreami.

Podľa Kim Čong-una by sa mal Soul zdržať akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli poškodiť súčasného „zmierlivého ducha“ vo vzťahu oboch susedov, uviedla agentúra Jonhap. Pchjongjang bude podľa neho naďalej presadzovať politiku v záujme regionálnej stability a mieru na Kórejskom polostrove. „Ak sa nás však čo i len slabo dotknú agresívne vonkajšie mocnosti a provokatéri, nebudeme ani trochu zhovievaví, ale budeme tvrdo reagovať neľútostnou svätou a spravodlivou vojnou,“ varoval Kim Čong-un.

V decembri sa Severná a Južná Kórea stretli na rokovaniach na vysokej úrovni, z ktorých však nevzišla dohoda o riešení sporných otázok.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. januára 2016