Kerry: Loď s obohateným uránom smeruje z Iránu do Ruska

„Odstránenie všetkého tohto obohateného materiálu z Iránu je významným krokom smerom k splneniu iránskeho záväzku nemať viac ako 300 kilogramov nízkoobohateného uránu,“ povedal šéf diplomacie USA.

Washington 28. decembra (WebNoviny.sk) – Loď s nákladom vyše 11.000 kilogramov nízkoobohateného uránu vyplávala dnes z Iránu a smeruje do Ruska. Ide o významný krok Iránu smerom k splneniu záväzkov z jadrovej dohody, ktorú uzavrel 14. júla so svetovými veľmocami, vyhlásil dnes americký minister zahraničných vecí John Kerry.

„Náklad zahŕňa odstránenie všetkého iránskeho jadrového materiálu obohateného na 20 percent, ktorý ešte nebol spracovaný vo forme palivových článkov pre teheránsky výskumný reaktor,“ citovala Kerryho tlačová agentúra Reuters.
„Odstránenie všetkého tohto obohateného materiálu z Iránu je významným krokom smerom k splneniu iránskeho záväzku nemať viac ako 300 kilogramov nízkoobohateného uránu,“ dodal šéf diplomacie USA.

Rusko ukončilo proces vývozu obohateného uránu z Iránu v rámci dohody medzi Teheránom a šiestimi veľmocami, informovala dnes agentúra TASS s odvolaním sa na zdroj z prostredia ruskej diplomacie. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov ešte predtým uviedol, že plán počíta s ukončením vývozu uránu do konca tohto roka. Tvrdil, že pôjde o vyše 8,5 tony nízko obohateného uránu.

Teherán výmenou za tento krok očakáva, že dostane prírodný urán.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. decembra 2015