Kauza povyšovania sa týka aj exministra Glváča, tvrdí Galko

Liberáli vyzvali bývalého ministra obrany Martina Glváča, aby zverejnil zoznam, koho z politikov vojensky povýšil.
BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Kauza udeľovania vojenských hodností sa podľa poslancov NR SR za SaS Ľubomíra Galka a Milana Laurenčíka netýka iba predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) a súčasného ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), ale aj bývalého ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD), ktorý podľa nich protizákonne vojensky povýšil viacerých politikov zo Smeru-SD. Ako na tlačovej besede povedal Galko, SaS sa nestotožňuje s dnešným vyhlásením Gajdoša, ktorý si za udelením hodnosti kapitán Dankovi stojí.

Galko uviedol, že vojaci v zálohe sa povyšujú v súlade s potrebami Ozbrojených síl SR. Preto nevidí dôvod na udelenie hodnosti Dankovi. „Neverím tomu, že by sa takýmto spôsobom povyšovalo. Toto je unikát,“ povedal. Problém však vidí aj v prípade bývalého ministra obrany. „Martin Glváč povýšil Roberta Fica a iných členov vlády, ktorí absolvovali základnú dvojročnú vojenskú službu.

Odporúčame:

Minister Gajdoš si stojí za povýšením Danka, zaslúžil si to

Danko: Na hodnosť kapitán som hrdý, zaslúžim si ju

Kapitán Andrej Danko si zmazal profil na Facebooku

SNS vysvetlila, prečo nefunguje Dankov profil na Facebooku

Žena dôstojníka to natrela Dankovi, tvrdé slová za kapitána

Vojakom napľuli do tváre, kritizuje Matovič hodnosť Danka

SaS: Povyšovanie vládnych politikov je tragikomická aféra

Treba hovoriť aj o ňom, ktorý porušil zákon minimálne pri Pavlovi Paškovi (Smer-SD) a Ľubomírovi Jahnátkovi (Smer-SD),“ povedal v súvislosti s tým, že Pašku a Jahnátka údajne povýšil až po tom, čo prekročili vek 55 rokov, čo je hranica, keď sú vojaci vyraďovaní zo zálohy. „Je potrebné, aby prokuratúra skúmala, či Martin Glváč porušil zákon,“ dodal. Galko vyzval Glváča, aby zverejnil mená všetkých, koho povýšil počas svojho pôsobenia vo funkcii ministra obrany.

Kým OĽaNO chce novelou zákona odobrať udelené povýšenia politikom, SaS nemieni retroaktívne odoberať hodnosti. „Na marcovú schôdzu chceme predložiť novelu zákona o brannej povinnosti, aby sme stanovili pravidlá pre vojakov v zálohe a aby sme z povyšovania vylúčili politicky exponované osoby, aby sa takto nerevanšovalo politikom za isté zásluhy,“ uviedol Galko. „Oslovíme aj ministerstvo obrany aj koaličných a opozičných poslancov, aby sme návrh zákona spoločne vypracovali a predložili, aby sa takáto situácia už nikdy nezopakovala,“ dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2017