Katalánsko trvá na uskutočnení referenda, španielska vláda to nepripúšťa a prerušila rokovania

402379_spain_politics_63389 48bb66cdee5042a794c8f47ba86de530 676x451.jpg

MADRID 8. februára (WebNoviny.sk) – Španielska vláda v piatok oznámila, že prerušuje rokovania s predstaviteľmi Katalánska o budúcnosti tohto regiónu.

Iniciatíva španielskej vlády

Ako oznámila podpredsedníčka španielskej vlády Carmen Calvo, predstavitelia Katalánska naďalej trvajú na uskutočnení referenda o budúcnosti Katalánska, čo podľa Madridu nie je prípustné a preto ďalšie rokovania medzi centrálnou vládou a predstaviteľmi tohto španielskeho regiónu nie sú možné.

Predstavitelia Katalánska na to reagovali s tým, že oni sú ďalším rokovaniam otvorení a prerušenie rokovaní je iniciatívou španielskej centrálnej vlády.

Tá podľa jej podpredsedníčky Carmen Calvo núkala Kataláncom iné spôsoby riešenia situácie, okrem iného aj zvýšenie finančnej pomoci ich regiónu, tí to však odmietli a naďalej trvajú na referende.

Brutálny zákrok Španielska

Situácia okolo Katalánska sa môže v najbližšom čase ešte viac radikalizovať najmä preto, že už o niekoľko dní sa začínajú dlho očakávané súdne procesy s katalánskymi predstaviteľmi, ktorých Madrid pozatýkal po – z pohľadu španielskej vlády – nelegálnom referende o katalánskej samostatnosti z roku 2017.

Španielsko vtedy proti referendu brutálne zakročilo, pozatýkalo takmer celú katalánsku politickú špičku a s nečakanou razanciou zasiahlo aj proti účastníkom referenda a občanom v uliciach.

Viac k témam: referendum o budúcnosti Katalánska, rokovania
Zdroj: Webnoviny.sk – Katalánsko trvá na uskutočnení referenda, španielska vláda to nepripúšťa a prerušila rokovania © SITA Všetky práva vyhradené.

8. februára 2019