Karanténa aj práva žien, ombudsmanka Patakyová predstavila správu o svojej činnosti za rok 2020

449148_img_4118 676x451.jpg

20.4.2021 (Webnoviny.sk) – Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v roku 2020 zaoberala viacerými neprimeranými zásahmi do ľudských práv v dôsledku prijímania opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu.

Ľudia sa na ňu obracali v súvislosti s povinnou štátnou karanténou, právom na vzdelávanie detí či porušovaním práv žien počas pôrodu. Zaoberala sa tiež situáciou ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK).

Československé dôchodky

Patakyová v utorok predstavila správu o činnosti za rok 2020 vo Výbore Národnej rady SR (NR SR) pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Výbor vzal správu na vedomie a odporučil ju plénu parlamentu na prerokovanie a vzatie na vedomie. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.

Okrem podnetov namietajúcich protipandemické opatrenia sa ombudsmanka venovala aj problémom mimo pandémie – dlhodobo nevyriešeným vyhradeným priestorom na policajných staniciach, takzvaným „československým dôchodkom“ či napríklad nerovnakému prístupu k materskému pre všetkých zamestnancov a zamestnankyne.

Patakyová v roku 2020 upozorňovala na nedostatky pri realizovaní povinnej štátnej karantény. Odporúčala prehodnotiť systém tak, aby nedochádzalo k porušovaniu základných práv pri jej výkone. V danej veci sa obrátila s podaním na Ústavný súd.

Prieskum envirozáťaží

Taktiež sa zasadzovala o dodržiavanie práv žien počas pôrodu, kedy im v prvej aj druhej vlne bola odopieraná možnosť sprevádzajúcej osoby alebo boli oddeľované od novonarodených detí.

Ombudsmanka tiež pri vykonaní analýzy koncom roka poukázala na riziká spojené s porušovaním práv detí na vzdelávanie, keď zatvorenie škôl začalo nadobúdať trvalý charakter.

Verejná ochrankyňa práv v uplynulom roku zrealizovala prieskum zameraný na envirozáťaže. Upozornila, že odďaľovanie ich likvidácie prináša riziká týkajúce sa porušenia práva na priaznivé životné prostredie a práva na ochranu životného prostredia.

Patakyová v minulom roku využila svoje oprávnenie obrátiť sa na Ústavný súd vo veci nerovnakého prístupu k materskému pre hasičov, policajtov a príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stáže.

Národná cena za dizajn

V podaní namieta, že táto skupina ľudí má nárok len na nižší príspevok v porovnaní so zamestnancami a zamestnankyňami z iných odvetví. Na verdikt Ústavného súdu ešte čaká.

V roku 2020 pracovala Kancelária verejného ochrancu práv celkovo s 3 727 agendovými písomnosťami a riešila 7 konaní z vlastnej iniciatívy verejnej ochrankyne práv. Z tohto počtu agendových písomností bolo 2 453 podnetov.

V minulom roku získala ombudsmanka ocenenie za angažovanosť v oblasti ľudských práv a právneho štátu od francúzskeho a nemeckého ministerstva zahraničných vecí a Ocenenie za prínos k cieľom udržateľného rozvoja (SDGs) od Nadácie Pontis v kategórii Verejný sektor.

Vizuálna identita Kancelárie verejného ochrancu práv vyhrala Národnú cenu za dizajn.

Viac k témam: ombudsmanka, Verejný ochranca práv
Zdroj: Webnoviny.sk – Karanténa aj práva žien, ombudsmanka Patakyová predstavila správu o svojej činnosti za rok 2020 © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2021