K útoku na belgické policajtky sa prihlásil Islamský štát

Jedna z policajtiek utrpela po útoku mačetou hlboké rezné rany v oblasti tváre, zatiaľ čo druhá vyviazla len s ľahšími poraneniami.BRUSEL 7. augusta (WebNoviny.sk) – Útok z mesta Charleroi na juhu Belgicka, pri ktorom v sobotu popoludní páchateľ zranil mačetou dve policajtky, bol teroristickým činom. Oznámil to v nedeľu belgický premiér Charles Michel, ktorého citovala agentúra DPA.

K útoku sa v nedeľu prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amak prihlásila militantná organizácia Islamský štát (IS), pričom uviedla, že páchateľ patril k jej „vojakom“. Belgická prokuratúra uviedla, že útočníkom bol 33-ročný muž pochádzajúci z Alžírka s iniciálami K. B., ktorý sa v Belgicku zdržoval od roku 2012. V minulosti bol podľa nej obvinený z viacerých priestupkov, avšak nič nenasvedčovalo tomu, že je v prepojení s extrémistami.

Odporúčame:

Muž mačetou zranil belgické policajtky, kričal Alláhu akbar

Hrozba terorizmu straší v Belgicku zločincov, vyčíňajú menej

K sobotňajšiemu útoku došlo pred hlavnou policajnou stanicou v meste Charleroi, ležiacom približne 50 kilometrov južne od Bruselu. Páchateľ počas neho kričal „Alláhu akbar“, čo v arabčine znamená „Boh je najväčší“. Napadnutým policajtkám pomohol ich kolega, ktorý útočníka postrelil. Útočník neskôr v nemocnici podľahol zraneniam.
Jedna z policajtiek utrpela hlboké rezné rany v oblasti tváre, zatiaľ čo druhá vyviazla len s ľahšími poraneniami.

Hovorca polície v Charleroi neskôr uviedol, že útočník mal mačetu v športovej taške a vytiahol ju v okamihu, keď mal podstúpiť prehliadku na policajnom kontrolnom stanovišti. Premiér Michel kvôli útoku okamžite prerušil svoju dovolenku na juhu Francúzska vrátil sa do vlasti, kde na nedeľu zvolal mimoriadne zasadnutie národnej bezpečnostnej rady.

Belgické úrady v reakcii na incident zo Charleroi nesprísnili aktuálny druhý najvyšší stupeň bezpečnosti, ktorý platí na území krajiny od parížskych teroristických útokov z vlaňajšieho 13. novembra, keďže niektorí z páchateľov boli belgickými občanmi alebo žili v Bruseli. Samotné Belgicko navyše zažilo 22. marca útoky na bruselské letisko a stanicu metra, ktoré si vyžiadali dovedna 32 ľudských obetí.

Belgická polícia v nedeľu zasahovala tiež v meste Liege na východe krajiny, kde zadržala asi 20-ročného muža tureckého pôvodu, ktorý sa na verejnosti pohyboval s mačetou v ruke, uviedla agentúra Belga.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. augusta 2016