Juhom Turecka otriasli bombové útoky, Ankara viní Kurdov

K obom útokom sa doposiaľ neprihlásila nijaká militantná skupina, turecké bezpečnostné sily aj samotná vláda však zodpovednosť za ne pripisujú členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich. ANKARA 11. augusta (WebNoviny.sk) – Prinajmenšom deväť civilistov zahynulo a desiatky ďalších utrpeli zranenia pri dvoch koordinovaných bombových útokoch, ku ktorým došlo v stredu na juhovýchode Turecka. S odvolaním sa na tamojšie bezpečnostné zložky o tom informovala agentúra Reuters.

Štyria civilisti zahynuli po výbuchu bomby umiestnenej na okraji cesty v meste Kiziltepe v provincii Mardin ležiacej pri sýrskych hraniciach. Cieľom útoku bol podľa tureckých bezpečnostných zložiek zjavne autobus vezúci príslušníkov polície. Pri incidente, ktorý sa odohral neďaleko miestnej nemocnice, sa zároveň zranilo asi 30 civilistov a desať policajtov. K ďalšiemu výbuchu nálože nastraženej v aute došlo v meste Diyarbakir. Pri tomto incidente zahynulo päť civilistov a zranenia utrpelo ďalších 12 osôb vrátane piatich policajtov.

K obom útokom sa doposiaľ neprihlásila nijaká militantná skupina, turecké bezpečnostné sily aj samotná vláda však zodpovednosť za ne pripisujú členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK), uviedla agentúra DPA. Pri útoku ozbrojencov v tureckej provincii Širnak, hraničiacej s Irakom a Sýriou, zahynuli ešte skôr v stredu štyria tureckí vojaci a deväť ďalších utrpelo zranenia.

Útočníci na nich údajne strieľali z irackej strany hranice, pričom používali zbrane s dlhým doletom a tiež rakety. Aj z tohto útoku vinia turecké bezpečnostné zložky práve PKK. Jeden z veliteľov PKK Cemil Bayik počas uplynulého víkendu prostredníctvom prokurdskej agentúry Firat uviedol, že PKK sa osvojila nový štýl boja. „Vojna bude odteraz prebiehať všade bez rozlišovania medzi horami, údoliami či mestami,“ dodal.

Od vlaňajšieho júla, keď stroskotal krehký mierový proces medzi tureckou vládou a kurdskými povstalcami, je prevažne Kurdmi obývaný juhovýchod Tureckej republiky dejiskom násilností a ozbrojených zrážok medzi členmi PKK a vládnymi silami. Obnovený konflikt na juhovýchode Turecka si už vyžiadal životy viac ako 5000 kurdských bojovníkov a takmer 600 príslušníkov tureckých bezpečnostných síl.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. augusta 2016