Japonský cisár má zdravotné problémy, abdikovať však nemôže

Akihito je v súčasnosti jediným panovníkom na svete s titulom cisár a zároveň prvým japonským vládcom, ktorý nie je považovaný za božského. TOKIO 8. augusta (WebNoviny.sk) – Japonský cisár Akihito vyjadril v pondelok obavy, že vzhľadom na pribúdajúci vek nebude môcť naplno vykonávať svoje povinnosti, píše agentúra AP. Akihito (82) sa národu prihovoril v mimoriadnom videoposolstve, ktoré odvysielala japonská štátna televízia.

„Keď zoberiem do úvahy svoj vek, že mám vyše 80 rokov, ako aj svoj postupne sa zhoršujúci zdravotný stav, tak aj napriek tomu, že v tejto chvíli som, našťastie, zdravý, znepokojujú ma ťažkosti spojené s plnením mojich povinností ako symbolu (štátu),“ povedal v desaťminútovom posolstve japonský cisár.

Cisárovo vystúpenie prišlo po tom, ako sa v médiách objavili správy, že by v nadchádzajúcich rokoch mohol začať uvažovať o abdikácii. O abdikácii sa však Akihito, ktorý je na japonskom tróne od roku 1989, v dnešnom posolstve nezmienil. Naznačil však potrebu uvažovať o zjednodušení procesu nástupníctva. Japonský cisár totiž nemôže abdikovať, pretože podľa zákona nesmie zasahovať do politického života.

Akihito údajne predstaviteľom paláca a svojej rodine povedal, že sa nemieni za každú cenu držať svojho titulu, keď nebude vládať naplno vykonávať všetky svoje povinnosti, s čím obaja jeho synovia súhlasili. Akihito je v súčasnosti jediným panovníkom na svete s titulom cisár a zároveň prvým japonským vládcom, ktorý nie je považovaný za božského.

Akihitov otec sa v deklarácii z roku 1946 vzdal výsady, že jeho moc pochádza od boha. Akihito je 125. japonským panovníkom v tradičnom počítaní nástupníctva cisárov. Cisárom sa stal 7. januára 1989 po úmrtí svojho otca cisára Hirohita. Oficiálny obrad sa v cisárskom paláci v centre Tokia uskutočnil 12. novembra 1990 po uplynutí stanoveného obdobia oplakávania smrti predošlého vládcu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016