Irán potvrdil skúšku novej balistickej rakety

O skutočnosti, že Irán vykonal v nedeľu skúšku balistickej rakety stredného doletu, informoval v pondelok hovorca Bieleho domu Sean Spicer.TEHERÁN 1. februára (WebNoviny.sk) – Iránske ministerstvo obrany v stredu potvrdilo správy o tom, že Teherán vykonal minulý týždeň skúšku novej balistickej rakety stredného doletu.

„Nedávno uskutočnená skúška je v súlade s našimi plánmi, nikdy nedovolíme cudzincom, aby zasahovali do našich obranných záležitostí. Táto skúška nie je v rozpore s jadrovou dohodou ani s rezolúciou OSN č. 2231,“ uviedol podľa agentúry Reuters iránsky minister obrany Hosejn Dehkán.

Odporúčame:

Američania obvinili Irán zo skúšky balistickej rakety

O skutočnosti, že Irán vykonal v nedeľu skúšku balistickej rakety stredného doletu, informoval v pondelok hovorca Bieleho domu Sean Spicer. Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf jeho slová ani nepotvrdil, ani nevyvrátil, len konštatoval, že Irán svoje balistické rakety nikdy nevyužije na to, aby zaútočil na inú krajinu.

Jadrová dohoda s Iránom nadobudla účinnosť 20. júla 2015. S Teheránom ju uzatvorilo päť mocností s právom veta v Bezpečnostnej rade OSN a Nemecko. Irán sa v nej zaviazal, že výmenou za postupné uvoľnenie ekonomických sankcií výrazne zníži obohacovanie uránu a umožní prísnejšie kontroly svojich jadrových zariadení.

Rezolúcia OSN č. 2231 z roku 2015 bola prijatá po podpísaní jadrovej dohody a zakazuje Iránu na osem rokov skúšky balistických rakiet, ktoré môžu niesť nukleárne hlavice. Teherán však dal najavo, že zákaz nemieni rešpektovať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2017